Zegar zagłady został oficjalnie zaktualizowany. Naukowcy uznali, że wskazówki pozostaną 90 sekund przed północą. To najbliżej katastrofy w kilkudziesięcioletniej historii zegara.

Zegar zagłady pokazuje, ile minut zostało do północy. Północ oznacza w nim zagładę ludzkości.

Najnowsza decyzja została podjęta przez naukowców z Bulletin of the Atomic Scientists na Uniwersytecie Chicagowskim w porozumieniu z Radą, w skład której wchodzi dziewięciu laureatów Nagrody Nobla.

Stworzony przez Bulletin of the Atomic Scientists i istniejący od 1947 r., zegar stał się symbolicznym narzędziem, który miał ostrzegać przed potencjalnymi katastrofami — najpierw przed wojną nuklearną — które mogą spotkać ludzkość.

Rachel Bronson, prezeska i dyrektorka generalna Bulletin, powiedziała, że rosyjska inwazja na Ukrainę, atak Hamasu na Izrael 7 października i zagrożenie wybuchem szerszej wojny regionalnej z udziałem państw posiadających broń jądrową, wpływ na środowisko, w tym pożary, powodzie i inne klęski żywiołowe, zagrożenia związane z przełomowymi technologiami i sztuczną inteligencją (AI) oraz badania biologiczne w odniesieniu do pandemii i ryzyka związanego z tworzeniem przyszłych pandemii, są przykładem zeszłorocznych obaw, które „trwają z niesłabnącą zaciekłością”.

W styczniu ubiegłego roku, po wielu miesiącach wojny rosyjsko-ukraińskiej zegar został ustawiony na 23:58:30. Tak blisko globalnej katastrofy nie było nigdy.

W latach 2020-2023 r. zegar wskazywał 23:58:20. Najdalej od katastrofy było w 1991 roku po zakończeniu zimnej wojny i podpisaniu traktatu o redukcji zbrojeń strategicznych przez Stany Zjednoczone i Związek Radziecki. Wówczas zegar wskazywał 23:43:00. Od powstania Zegara zagłady jego wskazówki były przestawiane 26 razy.

Naukowiec Bill Nye, który uczestniczył w ogłaszaniu decyzji, powiedział: „Od dziesięcioleci naukowcy ostrzegają nas przed niebezpieczeństwami, przed którymi stoi ludzkość. Możemy stanąć w obliczu katastrofy, jeśli nie będziemy lepiej zarządzać stworzonymi przez nas technologiami. Nadszedł czas na działanie”.

Zegar jest tradycyjnie ustawiany w listopadzie, choć jego ostateczne ustawienie może zostać zmienione w każdym momencie, w zależności od wydarzeń.

Bronson powiedziała wcześniej „Newsweekowi”, że zegar przyciąga zarówno powszechną uwagę, jak i pewną kontrolę, dodając, że wierzy, że większość ludzi postrzega go jako pragmatyczne „wezwanie do przebudzenia” w porównaniu z tymi, którzy nie znajdują większego znaczenia w jego przesłaniu.

— To naprawdę próba uzyskania dosadnej odpowiedzi na pytanie, czy ludzkość jest bezpieczniejsza — powiedziała Bronson pod koniec ubiegłego roku, odnosząc się do wykorzystania zegara w różnych kontekstach politycznych i kulturowych.

Marcus Kreuzer, profesor nauk politycznych na Uniwersytecie Villanova, który jest autorem książki „The Grammar of Time: A Toolkit for Comparative Historical Analysis”, powiedział „Newsweekowi”, że nie wierzy, że zainteresowanie zegarem opiera się na strachu.

— Zegar jest tak wyjątkowy, bo jest to zegar metaforyczny, a nie prawdziwy — powiedział Kreuzer. — Celem jest zmotywowanie ludzi do działania. Myślę, że jest to bardzo skuteczne. Nasza zdolność do myślenia w czasie jest bardzo słabo rozwinięta.

Przytoczył uprzedzenia czasowe, w tym tak zwane uprzedzenie przyszłościowe, w którym ludzie mają tendencję do cenienia teraźniejszości znacznie bardziej niż przyszłości — co jest związane z wersją natychmiastowej gratyfikacji lub rzeczywistością, w której inne rzeczy w życiu ludzi często mają pierwszeństwo w porównaniu z większymi kwestiami, w których nie mają żadnej bezpośredniej kontroli ani wpływu.

— Może to obejmować płacenie rachunków, zakupy spożywcze lub pośpiech, aby odebrać dzieci z przedszkola na czas — powiedział Kreuzer.

Dodał, że to, czy zegar jest zbyt zniechęcający, jest względne i zależy od osoby, podając przykład naukowca zajmującego się ochroną środowiska lub aktywisty, który jest bardziej skłonny do zrozumienia powiązanych trendów i zagrożeń.

— Możemy co najwyżej założyć, że (ogólne znaczenie zegara) to kropla w morzu. Zegar Zagłady nie zmieni zachowania ludzi w dużej liczbie lub w znaczący sposób, to jasne. Ale biorąc pod uwagę skalę wyzwania, jakim jest ocena przyszłości, każda mała rzecz pomaga. Myślę, że zegar ma taki efekt. To początek rozmowy — mówi Kreuzer.

W listopadzie wyszkolony w Moskwie fizyk Pavel Podvig powiedział „Newsweekowi”, że jego zdaniem zegar powinien zostać cofnięty z powodu gróźb nuklearnych ze strony Rosji i innych krajów, które najczęściej spotykają się z odrzuceniem ze strony zdecydowanej większości globalnej społeczności.

Tekst opublikowany w amerykańskiej edycji „Newsweeka”. Tytuł, lead i skróty od redakcji „Newsweek Polska”.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version