Prezydent Ukrainy bierze udział w forum „Ukraina. Rok 2025”, poświęconym trzeciej rocznicy inwazji Rosji na Ukrainę. Dziennikarze zwrócili się o lider władz w Kijowie, jak odnosi się do sugestii, jakoby powinien zrezygnować z funkcji prezydenta.

– Jeśli chcą państwo, żebym opuścił swoje stanowisko – jak najbardziej, ale warunkiem tego jest pokój – podkreślił i dodał, że mógłby poświęcić swoją funkcję również w zamian za przystąpienie Ukrainy do NATO.

– Nie zamierzam pozostawać na tym stanowisku przez 20 lat, jak co poniektórzy – ironizował, odnosząc się w stosunku do Władimira Putina.

Ukraina-Rosja. Wołodymyr Zełenski o negocjacjach pokojowych

W dalszej części wypowiedzi Wołodymyr Zełenski powiedział, że negocjacje pokojowe muszą uwzględniać uczestnictwo nie tylko Stanów Zjednoczonych i Rosji, ale także Ukrainy i państw europejskich. 

– Jeżeli wierzyć w to, co mówi prezydent USA, to chce zakończyć tę wojnę jak najszybciej i nie ma tu między nami żadnych rozbieżności, ale pokój poprzez siłę ma oznaczać okazywanie siły względem Rosji (a nie Ukrainy i sojuszników z zachodu – red.) – zaznaczył.

Prezydent Ukrainy oświadczył przy tym, że Stany Zjednoczone to bardzo silny sojusznik i chciałby, aby pozostały po stronie jego państwa. – Nie chce, żeby to była tylko mediacja, potrzebujemy od USA też gwarancji bezpieczeństwa – dodał i doprecyzował, że powinny one opierać się nie tylko na armii, ale także na powiązaniach gospodarczych.

– Bardzo liczę, że znajdziemy zrozumienie z Donaldem Trump tak, aby usłyszał nasze potrzeby. (…) Chciałbym porozmawiać z nim na temat kontyngentu sił pokojowych w Ukrainie i ich formatu już po zakończeniu gorącej fazy wojny – przekazał Wołodymyr Zełenski.

Donald Trump nazwał Wołodymyra Zełenskiego „dyktatorem bez wyborów”

We wtorek w Rijadzie odbyły się pierwsze od lat rozmowy między Stanami Zjednoczonymi a Rosją. Na agendzie spotkania sekretarza stanu Marco Rubio i ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa pojawił się między innymi temat osiągnięcia pokoju w Ukrainie. 

Szefowie dyplomacji mieli ustalić wstępny trzyetapowy plan pokojowy, który przewiduje zawieszenie broni, przeprowadzenie wyborów prezydenckich w Ukrainie i podpisanie traktatu już z nowymi władzami w Kijowie.

Ukraina. Społeczeństwo przeciwne organizacji wyborów w trakcie wojny

W związku z komentarzami Donalda Trumpa ukraiński ośrodek socjologiczny SOTSIS opublikował najnowsze badanie, wykazujące stosunek społeczeństwa do przeprowadzenia wyborów w obliczu trwającej od niemal trzech lat pełnoskalowej wojny.

Według sondażu 63,3 proc. ankietowanych jest przeciwnych zorganizowaniu głosowania zarówno na prezydenta, jak i do Rady Najwyższej. 28,9 proc. respondentów opowiada się za przeprowadzeniem obu elekcji mimo trwającego konfliktu.

3,1 proc. badanych odpowiedziało, że powinny odbyć się tylko wybory parlamentarne; a 0,7 proc., że tylko wybory prezydenckie.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version