Włosy obcinała krótko, ubierała się po męsku, a partnerka Maria Konopnicka nazywała ją Pietrek. Startowała w wyborach do Sejmu, zanim Polki dostały prawo głosu. A kobietom Maria Dulębianka mówiła: odważmy się być wolnymi, poznajmy naszą siłę!

Była znaną malarką: studiowała w Paryżu, dostawała nagrody, jej pracami zachwycał się Stefan Żeromski i Stanisław Witkiewicz. A potem związała się z Marią Konopnicką i częściej podróżowała z poetką po Europie, niż malowała i wystawiała swoje obrazy. Większość tych najlepszych zaginęła, znamy je tylko z opisów.

Przez 20 lat tworzyły z Konopnicką związek. Mieszkały razem albo niedaleko, opiekowały się sobą w chorobach, nazywały czułymi ksywami. Dulębianka była „Pietrkiem z powycieranymi łokciami”. A i tak do niedawna oficjalnie tylko się przyjaźniły.

Była jedną z liderek ruchu sufrażystek na ziemiach polskich. Na Zjeździe Kobiet w 1907 r. apelowała, żeby Polki wreszcie zawalczyły o własne interesy, w tym prawo głosu. — Podczas kiedy stronnictwa męskie na pierwszy plan wysuwają swoje interesy i interesy warstw, które reprezentują, kobieta w każdej chwili gotowa poświęcić ten własny swój interes dla dobra ogółu. Musimy sobie znaleźć własną drogę. Inaczej z niepełnoletniości i poddaństwa, i niedojrzałości nie wyemancypujemy się nigdy. Odważmy się być wolnymi, poznajmy naszą siłę!.

Rok później wystartowała do Sejmu Galicyjskiego i dostała prawie jedną dziesiątą głosów. Na mandat poselski nie wystarczyło, ale nikt się mandatu nie spodziewał, chodziło o zwrócenie uwagi na prawa kobiet.

A potem została niemal zupełnie zapomniana. Więcej o Marii Dulębiance w podcaście „Historia kobiet”.

Katarzyna Wężyk jest publicystką „Newsweeka”, podcasterką, autorką nagrodzonej dwoma Grand Pressami książki „Aborcja jest” oraz nominowanej do nagrody Gryfia „Kanada. Ulubiony kraj świata”.

Absolwentka politologii i podyplomowej amerykanistyki, stypendystka Fundacji Kościuszkowskiej i wiedeńskiego Institut für die Wissenschaften vom Menschen. Pracowała w Panoramie TVP, portalu tvn24.pl i „Gazecie Wyborczej”. Współprowadziła format „Herstorie”. W Onet Audio prowadzi podcast „Historia kobiet”.

HtmlCode

Historia Kobiet
Newsweek.pl – wiadomości z Polski i ze świata. Najnowsze wydarzenia i opinie a także artykuły z kategorii społeczeństwo, biznes, kultura, historia, psychologia, trendy.
Katarzyna Wężyk
Komisja Śledcza
Jakub Korus
, Grzegorz Rzeczkowski
Udział

Leave A Reply

Exit mobile version