Jak informuje Prokuratura Krajowa, zatrzymanemu przedstawiono trzy zarzuty. Hubert B., w przeszłości doradca prezesa Agencji Rezerw Materiałowych (obecnie Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych), dyrektor Zespołu Zakupów oraz dyrektora Biura Zakupów, został w środę zatrzymany przez CBA.

Afera w RARS. Hubert B. usłyszał trzy zarzuty

„Pierwszy zarzut dotyczy udziału w okresie od kwietnia 2020 roku do marca 2022 roku w zorganizowanej grupie przestępczej” – czytamy w komunikacie.

Drugi zarzut – podaje PK – ma związek ze „złożeniem ustalonej osobie obietnicy udzielenia korzyści majątkowej w celu skłonienia tej osoby do naruszenia przepisów prawa i przekroczenia uprawnień, polegających na wywarciu bezprawnego wpływu na przebieg postępowań zakupowych prowadzonych w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych”.

Prokuratura informuje, że trzeci zarzut dotyczy z kolei przekroczenia w okresie od kwietnia 2020 roku do września 2021 roku uprawnień. Według śledczych Hubert B. „polecił innym pracownikom Agencji Rezerw Materiałowych (obecnie RARS – red.) wybierać oferty złożone przez określone podmioty gospodarcze, a następnie zawierać umowy na dostawę towarów z ww. podmiotami, niezależnie od specyfikacji złożonych przez nich ofert, a nawet pomimo faktu, iż podmioty te nie miały doświadczenia i potencjału ekonomiczno-technicznego do realizacji dostaw rękawiczek, maseczek chirurgicznych i innego wyposażenia zamawianego przez Agencję”

Hubert B. został przesłuchany w charakterze podejrzanego i złożył obszerne wyjaśnienia.

„Wobec zachodzącej obawy bezprawnego utrudniania postępowania oraz realnej groźby wymierzenia surowej kary, prokurator wystąpił do Sądu Rejonowego Katowice-Wschód w Katowicach z wnioskiem o zastosowanie wobec podejrzanego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Zastosowanie wnioskowanego środka ma na celu zabezpieczenia prawidłowego toku niniejszego postępowania” – czytamy w komunikacie.

Więcej informacji wkrótce.

Michał K. i Paweł Szopa z zarzutami. Nie otrzymali listów żelaznych

Prokuratura Krajowa przypomina, że do chwili obecnej zarzuty przedstawiono łącznie pięciu osobom. Dotyczą one udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych oraz – w przypadku jednego z podejrzanych – prania brudnych pieniędzy. 

W stosunku do podejrzanego Michała K., byłego Prezesa Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, prokurator wdrożył poszukiwania listem gończym oraz Europejskim Nakazem Aresztowania, a następnie na skutek Nakazu Aresztowania Michał K. został zatrzymany na terenie Wielkiej Brytanii. Aktualnie przed sądem magistrackim gminy Westminster w Londynie toczy się postępowanie o wydanie podejrzanego władzom Polski.

Również wobec podejrzanego Pawła Szopy, twórcy marki Red is Bad, wydano list gończy oraz – na wniosek prokuratora – Europejski Nakaz Aresztowania. W czwartek Interpol wystawił za podejrzanym czerwoną notę.

Michał K. czeka na proces ekstradycyjny, ponieważ nie otrzymał zgody na wydanie listu żelaznego. Wciąż nie wiadomo, gdzie przebywa Szopa – on również nie otrzymał listu żelaznego, choć deklaruje wolę współpracy.

Afera w RARS. Prokuratura Krajowa bada nieprawidłowości

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości w RARS wszczęto 1 grudnia 2023 roku w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie, po czym w kwietniu 2024 roku sprawa została przejęta przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

Według PK przedmiotem śledztwa jest m.in. „dopuszczenie się w okresie od 23 lutego 2021 roku do 27 listopada 2023 roku w Warszawie, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez osoby będące pracownikami Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych podczas organizowania i procedowania zakupu towarów dla wyżej wymienionej Agencji, a tym samym działania na szkodę interesu publicznego”.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version