W tegorocznym konkursie na projekt badawczy dotyczący wyzwań medycyny i farmacji Naukowa Fundacja Polpharmy zwraca uwagę na tematy mające realny wpływ na poprawę ochrony zdrowia w Polsce.

W ubiegłym roku tematem konkursu była „Cyfry­zacja dla poprawy wyni­ków leczenia”, a obecna, XXII edycja konkursu Naukowej Fundacji Polpharmy poświęcona była zagadnieniu: „Wykorzystanie baz danych do poprawy profilakty­ki, diagnostyki i terapii”. Zdaniem Rady Naukowej Fundacji, ale także przedstawicieli akademickich ośrod­ków naukowych i instytutów badaw­czych, to ważny temat dla polskiej nauki. W Polsce istnieje bowiem cał­kiem sporo różnorodnych baz da­nych, rejestrów, gromadzących dane polskich obywateli, ale niestety nie są dobrze wykorzystywane. Tymczasem mogłyby służyć poprawie organizacji ochrony zdrowia.

– Już kilkanaście lat temu pre­zydent USA Barack Obama promo­wał tzw. comparative effectiveness research, czyli porównawcze bada­nie efektywności – mówi prof. Jaro­sław Reguła, przewodniczący Rady Naukowej Fundacji. – To metoda po­legająca na porównaniu różnych sto­sowanych w terapii leków i procedur medycznych ze względu na ich sku­teczność i koszt w praktyce klinicznej. Wykorzystywanie do tego celu badań randomizowanych nie zdaje egza­minu. Idealna byłaby komputerowa analiza różnych medycznych baz da­nych, które przechowują informacje o przebiegu leczenia wszystkich pa­cjentów – wyjaśnia prof. Reguła.

Lepsza diagnostyka i terapia

W badaniach naukowych, codziennej praktyce klinicznej, jak i rozwiąza­niach systemowych należy opierać się na wiarygodnych informacjach. Medyczne bazy danych posłużą wy­mianie wiedzy i stymulowaniu współ­pracy między klinicystami, ale przede wszystkim poprawie diagnostyki, profilaktyki, leczenia i możliwościom tworzenia nowych terapii.

Granty w XXII edycji konkursu Na­ukowej Fundacji Polpharmy na fi­nansowanie projektów badawczych zdobyły trzy projekty: „Mossakow­ski Digital Neurooncology – cyfry­zacja i innowacyjne wykorzystanie archiwalnych danych neuroonkolo­gicznych i klinicznych w IMDiK im. M. Mossakowskiego PAN” dr. hab. n. med. Roberta Pawła Ostrowskiego; „Skoordynowana opieka nad pacjen­tami z rzadkimi schorzeniami skó­ry w populacji polskiej” prof. dr. hab. n. med. Joanny Narbutt; „Wykorzy­stanie informatycznej bazy danych z repozytorium preparatów DNA/Bio­banku Zakładu Genetyki Medycznej Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie w diagnostyce i profilaktyce chorób ge­netycznie uwarunkowanych” dr. hab. Pawła Gawlińskiego. Gratulujemy!

Naukowa Fundacja Polpharmy opiera się na 4 filarach, których wspólnym mianownikiem jest bycie „bliżej”: pacjenta, środo­wiska naukowego, przemysłu farmaceutycznego i medycznego środowiska publicystycznego. Fundacja popularyzuje wiedzę, ma program stypendialny, funduje nagrodę i medal im. Romana Kaliszana za osiągnięcia w dziedzinie biomedycyny i biotechnologii. Wspiera tych, którzy działają na rzecz środowiska medycznego, np. objęła patronatem konkursy Złoty Skalpel, Supertalenty w Medycynie czy Explory. Co roku Fundacja proponuje przynajmniej jedną nową inicjatywę. W ub. r. była to szkoła dla uzdolnionych studentów kierunków medycznych, „Medical School of Your Future. Inwestuj w siebie”. W tym roku – cykl debat z udziałem ekspertów pt. „Kontrowersje medyczne”.

AGATA ŁAPIŃSKA-SMOLIŃSKA,

Prezeska Zarządu Naukowej Fundacji Polpharmy.

Dr hab. n. med. Paweł Gawliński, jeden z trzech laureatów grantu w XXII edycji konkursu Na­ukowej Fundacji Polpharmy na fi­nansowanie projektów badawczych. „Wykorzy­stanie informatycznej bazy danych z repozytorium preparatów DNA/Bio­banku Zakładu Genetyki Medycznej Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie w diagnostyce i profilaktyce chorób ge­netycznie uwarunkowanych”.

CELEM niniejszego projektu jest zabezpieczenie i przeniesienie wszystkich zdeponowanych preparatów DNA oraz opracowanie nowej bioinformatycznej bazy danych pacjentów obciążonych chorobami genetycznymi. Przeniesienie próbek DNA na w pełni zautomatyzowaną platformę Arktic umożliwi wielopoziomowe zabezpieczenie zgromadzonego materiału genetycznego przed ewentualnym ryzykiem jego zniszczenia. Platforma Arktic zapewni również sprawniejsze zarządzanie zgromadzonymi zasobami, powstanie bowiem elektroniczna baza danych wszystkich preparatów DNA zgromadzonych w repozytorium Zakładu Genetyki Medycznej IMiD w powiązaniu z danymi genetycznymi i klinicznymi.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version