Co się stało: Sąd Okręgowy w Gdasku prawomocnie skazał Piotra K. na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata za molestowanie małoletniego. Tym samym zakończył się jego proces apelacyjny. Wobec byłego wiceprezydenta orzeczono pięcioletni zakaz pracy z małoletnimi. Mężczyzna ma zapłacić 5 tys. złotych zadośćuczynienia pokrzywdzonemu, ma też zakaz zbliżania i kontaktowania się z nim. 

Rzecznik komentuje: – Sąd nie uwzględnił żadnego z zarzutów apelacyjnych i zaskarżony wyrok, jako prawidłowy, utrzymał w mocy. Wyrok sądu rejonowego z dniem dzisiejszym jest więc prawomocny, a orzeczone w nim kara i środki karne podlegać będą wykonaniu – przekazał rzecznik prasowy ds. karnych Sądu Okręgowego w Gdasku sędzia Mariusz Kaźmierczak.

Zobacz wideo 13-letnia dziewczyna potrącona na przejściu dla pieszych w Miliczu. Sprawca uciekł

Tło sprawy: Zawiadomienie w sprawie złożono w lipcu 2021 roku. Piotr K. jednak złożył dymisję w magistracie rok wcześniej, a jako przyczynę podał „powody osobiste„. Prokuratura oskarżyła byłego wiceprezydenta o przestępstwo z art. 199 paragrafu 3 Kodeksu karnego, który mówi o „doprowadzeniu małoletniego do obcowania płciowego lub poddania się innej czynności seksualnej albo do wykonania takiej czynności, nadużywając zaufania lub udzielając mu korzyści majątkowej, lub osobistej albo jej obietnicy”. Grozi za to od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia. Gdańska prokuratura twierdzi, że były urzędnik „wziął 16-letniego wówczas pokrzywdzonego na kolana, głaskał go po plecach i udach oraz pocałował w rękę„.

Więcej o sprawie przeczytasz w artykule: „Były wiceprezydent Gdańska skazany za molestowanie małoletniego. Rusza proces apelacyjny”.

Źródło: PAP, Gazeta.pl

***

Przemoc seksualna to każdy niechciany kontakt seksualny. Z danych UNICEF wynika, że na całym świecie tego rodzaju przemocy doświadczyło około 15 milionów nastolatek między 15. a 19. rokiem życia, ale tylko 1 procent nastolatek zwraca się z prośbą o pomoc do profesjonalisty. Badania wskazują, że u 80 proc. ofiar gwałtu rozwija się zespół stresu pourazowego (PTSD).

Jeżeli jesteś ofiarą przemocy seksualnej, pomoc możesz uzyskać, dzwoniąc np. do Poradni Telefonicznej „Niebieska Linia” – 22 668 70 00 (7 dni w tygodniu, w godzinach 8-20) lub na całodobowy telefon interwencyjny Centrum Praw Kobiet – 600 070 717.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version