Informacje o próbach ominięcia sankcji przekazało niezależnie Społeczność Pracowników Kolei Białoruskich. Organizacja regularnie publikuje nieoficjalne dane dotyczące transportu na Białorusi.

Mińsk stara się odmłodzić tabor swoich kolei. Dlatego w ostatnich latach Białoruś sprowadziła z Chin 30 lokomotyw elektrycznych.

„Wybór chińskiego, a nie rosyjskiego producenta padł z kilku powodów: wyższej jakości wykonania i niższej ceny” – czytamy w informacji kolejarzy. Ponadto Pekin zgadza się na realizowanie płatność w formie kredytowania.

Właściwie zgadzał się, bo w 2023 roku do Białorusi miało trafić kolejne 15 lokomotyw z Chin. Jednak zachodnie sankcje odstraszyły chińskich inwestorów, którzy nie chcą ryzykować współpracy z partnerem białoruskim, jeśli jednocześnie może to oznaczać zakaz współpracy z kontrahentami na Zachodzie.

Białoruś nie odpuszcza. Proponuje tajny plan Chinom

Mimo wszystko Mińsk nie chciał rezygnować z zakupu taboru. Dostawę lokomotyw przeniesiono do planu współpracy „Białoruś-Chiny. Partnerstwo 2030”. Urzędnicy w Mińsku opracowali też plan omijania zachodnich sankcji, co miałoby zabezpieczyć chińskich inwestorów.

Problem Chińczyków polega na tym, że jeśli współpraca z Białorusią zostanie ujawniona, przez nałożone sankcje europejscy i amerykańscy partnerzy nie będą mogli zwierać kolejnych umów z chińskimi producentami.

Według Społeczności Pracowników Kolei Białoruskich pierwszy plan Mińska zakładał przekonanie Pekinu, że można ukryć, iż w lokomotywach z Chin znajdują się podzespoły zamawiane w USA i Unii Europejskiej. Chińczycy mieli uznać plan za zbyt ryzykowny i nie zgodzili się.

Pekin obawia się ryzyka. Mińsk bez lokomotyw

Mińsk jednak się nie poddawał i „w ostatnim czasie” złożył nową propozycję. Chodziło o wykorzystanie pośredników zagranicznych z krajów, które przyjaźnią się z Białorusią. Zatem oficjalnie lokomotywy z Chin trafiałyby do tych państw, a następnie na Białoruś.

Pekin miał ponownie odmówić. Pod koniec stycznia 2025 roku ambasador Białorusi w Chinach Aleksandr Czerwiakow oświadczył, że stosunki Mińska i Pekinu są przyjacielskie, ale między oboma państwami występują „trudności” z powodu sankcji.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version