„Deregulacja jest warunkiem sine qua non sukcesu inwestycyjnego i zdolności konkurencyjnej Polski w Europie i Europy z całym światem” – mówił w poniedziałek Donald Tusk na konferencji „Rok przełomu”. A następnie wyłowił z tłumu Rafała Brzoskę (nie było to trudne, Brzoska siedział w pierwszym rzędzie) i złożył mu propozycję nie do odrzucenia. „Panie Rafale, niech pan się za to weźmie”. Pan Rafał zaakceptował czalendż, a w sieci zawrzało: oto drugi Elon Musk.

Zobacz wideo Deregulacja.pl – Brzoska Muskiem Tuska [Co to będzie odc. 45]

Deregulacja: Brzoska, Draghi, Vance

Czy parę Trump-Musk faktycznie warto porównywać do sojuszu, który właśnie zawarli Tusk i Brzoska? Jaką wizję gospodarki, Polski i Unii Europejskiej ma nowy doradca rządu? Co już dziś zaproponował przedsiębiorcom minister finansów, a co jest w projekcie deregulacyjnym, który leży w Ministerstwie Rozwoju i Technologii? I czy – jako pracownicy, nie prezesi – mamy się tym wszystkim cieszyć, martwić czy w ogóle nie przejmować? Na te pytania odpowiadamy w dzisiejszym odcinku „Co to będzie”.

Ale o deregulacji mówi się nie tylko w Polsce. Temat jest mocno na topie. O deregulacji pisał Mario Draghi w swoim sążnistym raporcie z rekomendacjami dla unijnej gospodarki, a Ursula von der Leyen akurat tą częścią jego raportu się przejęła. Ale o „potężnych europejskich regulacjach” w tym tygodniu mówił też z niesmakiem wiceprezydent USA J.D. Vance. Do znoszenia różnych pętających im ręce przepisów namawiają dzisiaj Unię giganci technologiczni. Kto na deregulacji korzysta, a kto traci? I przede wszystkim: co kto pod tym pojęciem rozumie?

Ukraina, Palestyna, Rosja i Izrael

W części newsowej programu rozmawiamy o środowym telefonie Donalda Trumpa z Władimirem Putinem. Biały Dom planuje negocjacje w sprawie zawieszenia broni w Ukrainie ponad głową Wołodymyra Zełenskiego i bez udziału państw UE – choć to one miałyby gwarantować bezpieczeństwo Ukrainy. Rozmawiamy o tym, co już wiemy o tym, czego można się spodziewać po rozmowach i jakie nadzieje nie mają szans na spełnienie. Poruszamy też temat zawieszenia broni między Izraelem a Hamasem – i tego, jak Trump porusza się po Bliskim Wschodzie niczym słoń w składzie porcelany, antagonizując sojuszników od Egipt po Arabię Saudyjską. A jeśli chodzi o Polskę: omawiamy najnowszy wywiad Rafała Trzaskowskiego, w którym ten próbuje zdystansować się od Tuska, ale tak średnio się mu udaje.

Podcast „Co to będzie” można oglądać na YouTube albo słuchać na Spotify i Apple Podcasts. Na nowe odcinki zapraszamy w czwartki o godzinie 20.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version