W Massachusetts są sklepy, gdzie obowiązuje limit zakupu jaj. Można nabyć maksymalnie dwa opakowania na rodzinę – informuje CBS News. W Las Vegas półki z jajkami w ogóle świecą pustkami. Amerykanie na łamach mediów społecznościowych żalą się, że do niedawna płacili za tuzin 2 dolary. Teraz muszą wyłożyć co najmniej dwa razy więcej.

W USA drożeją jaja, zabijane są kury. Przyczyną ptasia grypa

Ptaki hodowlane, u których wykryto ptasią grypę, są od kilku tygodni masowo zabijane w USA. Wirus H5N1 rozprzestrzenił się ponadto na ludzi, głównie pracowników gospodarstw rolnych i mleczarskich. Objawy były raczej nieznaczne, przypominały te towarzyszące przeziębieniu. Wirus może jednak mutować – im większa liczba ssaków zachoruje na ptasią grypę, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia mutacji.

To nie pierwszy taki przypadek, który jest związany z masowym uśmierceniem ptaków hodowlanych. Podczas wybuchu ptasiej grypy w 2021 r. zabito pół miliarda ptaków hodowlanych na całym świecie. Również w Polsce dochodziło do masowego gazowania zwierząt. Sytuacja będzie się powtarzać, dlatego coraz większe obawy budzi rozwój wirusa u gatunków zamkniętych na fermach przemysłowych, gdzie zwierzęta są intensywnie hodowane na mięso lub jaja.

W aktualnym, wieloskalowym systemie powszechne są kurniki mieszczące dziesiątki tysięcy hodowanych na mięso brojlerów stłoczonych zbyt blisko siebie. Chów klatkowy oznacza, że kura nioska żyje na przestrzeni o rozmiarze kartki A4 – alarmują organizacje prozwierzęce. O przenoszenie wirusa nietrudno.

Ptasia grypa w USA obnaża wady chowu klatkowego – mówią obrońcy praw zwierząt123RF/PICSEL

– W USA wciąż dominuje chów klatkowy, choć obserwuje się stopniowe odchodzenie od tego systemu. Rozprzestrzenianie się wirusa jest uzależnione od wielu czynników, takich jak zagęszczenie zwierząt, wentylacja czy bioasekuracja – mówi w rozmowie z Zieloną Interią Julia Pająk, menadżerka ds. kampanii dobrostanowych ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki.

Ptasia grypa obnaża słabości przemysłowego chowu drobiu. Skala epidemii i masowe uśmiercanie ptaków pokazują, jak bardzo podatne na choroby są fermy przemysłowe, w których duża liczba zwierząt przebywa na małej powierzchni – dodaje działaczka.

Ptasia grypa obnaża słabości przemysłowego chowu drobiu

Julia Pająk, menadżerka ds. kampanii dobrostanowych ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki.

Miami, Floryda. Puste półki w sklepie na dziale z jajami Joe Raedle / Staff; New York Post (screen)Getty Images

W związku z rozwojem wirusa u ptaków w USA ceny jaj poszybowały w górę. Departament Rolnictwa przewiduje, że ceny wzrosną o kolejne 20 proc. w tym roku.

W niektórych częściach kraju konsumenci płacą już ponad dwukrotnie więcej niż wynosi średnia cena – chodzi tu o jaja od kur hodowanych właśnie w systemie klatkowym. Jaja organiczne i pochodzące z wolnego chowu są jeszcze droższe.

– Na ceny jaj wpływa wiele czynników: koszty paszy i energii, lokalne ogniska ptasiej grypy, zmiana systemu chowu, sytuacja na rynku globalnym, ale też ogólnie inflacja. Jednocześnie różnica cenowa między jajkami z chowu klatkowego a ściółkowego stopniowo się zmniejsza. W efekcie jaja ściółkowe stają się bardziej konkurencyjne cenowo – komentuje Julia Pająk.

Na całym świecie w nieulepszonych klatkach wciąż trzyma się ponad 3 mld kur rocznie. Nie mogą samodzielnie szukać jedzenia, ani brać kąpieli w piasku – alarmują aktywiści prozwierzęcy.

Największymi ofiarami biznesu przemysłowego są oczywiście zwierzęta. – W przypadku wykrycia wirusa są masowo uśmiercane, często bez względu na to, czy rzeczywiście są zakażone. W dłuższej perspektywie przemysł jajeczny będzie musiał dostosować się do rosnących wymagań dotyczących dobrostanu zwierząt, co oznacza stopniowe odchodzenie od chowu klatkowego – podsumowuje aktywistka z Otwartych Klatek.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version