O początkach Polski ani Mieszko, ani pierwsi Piastowie nie opowiadają własnym głosem. Trudno się temu dziwić – sztuka pisania pojawiła się na ziemiach Słowian wraz z chrześcijaństwem i bardzo długo znała ją tylko nieliczna grupa duchownych.

Żaden słowiański autor działający na dworze Mieszka nie mógł więc opisać chrztu księcia i innych kluczowych wydarzeń lat 60. X w. Szukając prawdy o powstaniu państwa, musimy polegać na ludziach, którzy informacje dostawali z trzeciej ręki.

Jedynym wyjątkiem mogą być lakoniczne wzmianki w najstarszych rocznikach polskich. To tam znajdujemy słynne zdania „Dubrovka venit ad Meskonem” („Dąbrówka przybywa do Mieszka” – zapisane pod 965 r.), „Mysco dux baptizatur” („Książę Mieszko ochrzczony” – zapisane pod 966 r.). Problem w tym, że nie wiadomo dokładnie, kiedy, gdzie i kto te zdania spisał. Streszczenie historycznej debaty na ten temat zajęłoby wiele stron. Nawet gdybyśmy mieli jednak pewność, że spisano je w Wielkopolsce jeszcze za życia Mieszka, to – poza podstawowymi faktami i datami – wiele do opowieści o początkach państwa by nie wniosły. Piszący o tych ważkich zagadnieniach historycy musieliby się ograniczyć do suchej i krótkiej relacji. I tu na pomoc przychodzą źródła zza Odry.

W X w., a więc czasie, w którym powstało państwo Mieszka, doszło do pewnej cywilizacyjnej zapaści w Europie. Tak pisze o tym wybitny polski historyk Jerzy Strzelczyk: „Mało kto chwytał za pióro, horyzont myślowy się zawężał, kogóż tam interesowało tak naprawdę, co się dzieje wśród słowiańskich »barbarzyńców«? Tym większą wdzięczność winniśmy tym nielicznym, którzy jednak z takich czy innych powodów nimi się zainteresowali. Na pierwszym miejscu wymienimy dwóch autorów niemieckich, obu duchownych, ale różnej rangi i różnej osobowości: mnicha benedyktyńskiego z klasztoru saskiego w (Nowej) Korbei – Widukinda i biskupa merseburskiego Thietmara”.

Pierwszy ze wspomnianych – Widukind – żył w czasach Mieszka. Jedynym jego zachowanym dziełem są „Dzieje Saskie” („Res gestae saxonicae”). Opisał w nim dzieje ludu Sasów od legendarnych początków, uzyskanie przez nich dominacji w państwie niemieckim aż po koronację cesarską Ottona I i dalej, niemal do końca lat 60. X w. Widukind opisuje też szczegółowo dzieje Wichmana, saskiego arystokraty i banity. Zbiegł on do słowiańskich Wieletów, został ich wodzem i wraz z nimi najeżdżał ziemie Mieszka. W tych okolicznościach w księdze III, rozdziale 66 „Dziejów Saskich” pojawia się pierwsza historyczna wzmianka o piastowskim księciu: „Króla Mieszka, którego władzy podlegali Słowianie, zwani Licikaviki, dwukrotnie pokonał, zabił jego brata, wielki łup od niego wycisnął”. W innym miejscu Widukind opisuje z kolei klęskę, jaką w 967 r. sprzymierzony z Czechami Mieszko zadał Wichmanowi, który zginął na polu bitwy.

Znacznie więcej informacji historycy badający początki państwa Piastów zawdzięczają Thietmarowi. Był on wielkim saskim panem, człowiekiem gruntownie wykształconym, wreszcie biskupem Merseburga, świetnie zorientowanym w polityce niemieckich władców. Mógł nawet osobiście znać Bolesława Chrobrego, a także słowiański język. Na pewno zaś pisał swoją „Kronikę” w okresie (opowieść urywa się w 1018 r.), gdy Chrobry władał Polską. A były to czasy wojen polsko-niemieckich, więc o Piastach Thietmar pisał dużo i głównie źle. Przede wszystkim o Bolesławie, bo dla jego ojca był kronikarz znacznie bardziej łaskawy.

Jerzy Strzelczyk podkreśla jednak, że choć opowieść merseburskiego biskupa ma wady, to „na ogół [jest on] autorem godnym zaufania, dobrze poinformowanym, inteligentnym i prawdomównym”. „Gdy urywa się dzieło Thietmara, od razu jakby gęstsza mgła pokryła dzieje Polski – nierychło znalazł się autor, który by tak dokładnie je relacjonował” – podsumowuje Strzelczyk.

Wśród obcych autorów piszących o Mieszku nie sposób nie wspomnieć Ibrahima ibn Jakuba. Ten żydowski podróżnik i kupiec przybył na ziemie Słowian jako wysłannik kalifa hiszpańskiej Kordoby. Cel jego wyprawy nie jest jasny, nie dotarł też do państwa Piastów. Był jednak zapewne w Pradze i Magdeburgu, a w spisanej ok. lat 965-966 r. relacji opowiada sporo o Mieszku i jego ziemiach. To jemu zawdzięczamy np. informację, że książę miał pod swoim dowództwem 3 tys. pancernych.

Pisząc o źródłach powstałych w czasach Mieszka, nie sposób nie wspomnieć o – jak to określa Jerzy Strzelczyk – „koszmarze mediewistów polskich”. Chodzi oczywiście o słynny dokument, od pierwszych słów znanym jako „Dagome iudex”. W zasadzie jest to regest, czyli streszczenie zaginionego dziś oryginalnego dokumentu. Sporządzono je w papieskiej kancelarii w drugiej poł. XI w. Treść jest niebagatelna, bo Mieszko wraz z drugą żoną Odą i synami z drugiego małżeństwa przekazują swoje ziemie pod opiekę papieżowi. Dlaczego zatem „Dagome iudex” „to „koszmar” historyków? Bo niemal każde słowo budzi w nim spory. Niejasne są nawet okoliczności spisania oryginalnego dokumentu. Uważa się, że powstał pod koniec życia Mieszka, nie wiadomo jednak, czy w kancelarii księcia w Gnieźnie, czy w Rzymie pod okiem papieskich urzędników.

Na pewno na dworze Piastów powstała za to „Kronika Polska Anonima” zwanego Gallem. Możemy w niej przeczytać pierwszą spójną opowieść o powstaniu państwa. Problem w tym, że autor – przybyły do Polski z daleka, choć nie wiadomo dokładnie skąd – pisze mniej więcej 150 lat po tych wydarzeniach. Swoją opowieść układa też według potrzeb własnych i swojego zleceniodawcy, księcia Bolesława Krzywoustego. Dlatego, choć Gall miał zapewne dostęp do informacji o Mieszku i Bolesławie Chrobrym przekazywanych w dynastii z pokolenia na pokolenie, to do jego relacji trzeba podchodzić z dużą ostrożnością. Podobnie jak do późniejszych polskich kronik, które w dużej mierze powielają wiadomości Anonima.

Poza wspomnianymi autorami wiele więcej nie znajdziemy. Źródła opowiadające o początkach Polski zmieściłyby się na niewielkiej półeczce. Na podstawie tych skrawków informacji napisano tysiące tomów.

Korzystałem z: Jerzy Strzelczyk, „Mieszko Pierwszy”, Poznań 1992

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version