Jak wynika z komunikatu Sądu Najwyższego, który został opublikowany we wtorek 27 sierpnia, do Trybunału Konstytucyjnego wpłynął wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją rozporządzenia dotyczącego lekcji religii. Złożyła go pierwsza prezeska Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska. Sêdzia Manowska przychyliła się tym samym do prośby episkopatu w tej sprawie.

Zobacz wideo Joanna Mucha: Lekcji religii tyle, ile chce społeczność szkolna, a nie biskup

Manowska przychyliła się do próśb episkopatu. Chodzi o nowe przepisy ws. lekcji religii

Zdaniem Manowskiej rozporządzenie dotyczące lekcji religii jest sprzeczne z Konstytucją RP, ustawą o systemie oświaty oraz zapisami Konkordatu między Stolicą Apostolską i Rzeczpospolitą Polską. Jednocześnie Manowska wnioskuje o zawieszenie stosowania zaskarżonych przepisów do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez Trybunał Konstytucyjny.

Zgodnie z nowymi przepisami, które wchodzą w życie 1 września, dyrektor szkoły będzie mógł połączyć w grupę dzieci z oddziałów lub klas, w których na naukę religii zgłosiło się mniej niż siedmioro uczniów. Uczniów szkoły podstawowej będzie można połączyć w grupę obejmującą klasy od pierwszej do trzeciej, następnie od czwartej do szóstej oraz siódmą i ósmą.

Kościół uważa, że rozporządzenie zawiera liczne wady prawne. Rzecznik episkopatu ksiądz Leszek Gęsiak wskazał między inny, że nie było ono konsultowane ze związkami wyznaniowymi, co – zdaniem episkopatu – jest sprzeczne z polskim prawem.

Jasna Góra. Obrady Rady Biskupów Diecezjalnych

Tymczasem na Jasnej Górze trwają obrady, których głównym tematem są zmiany w nauczaniu religii w szkole. Tradycyjnie obrady Rady Biskupów Diecezjalnych odbywają się na Jasnej Górze, dzień po Uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.

Rzecznik Episkopatu ksiądz Leszek Gęsiak powiedział, że zmiany wprowadzane przez ministerstwo edukacji mają wady prawne. Przypomniał, że w miniony czwartek prezydium Konferencji Episkopatu Polski skierowało do pierwszej prezeski Sądu Najwyższego petycję o zbadanie przez Trybunał Konstytucyjny rozporządzeń ministerki edukacji dotyczących zmian w nauczaniu religii w szkole. 

Ponadto biskupi będą rozmawiali o inicjatywach związanych z Rokiem Jubileuszowym 2025 oraz o sprawach ochrony dzieci i młodzieży w związku z wejściem w życie „Ustawy Kamilka”. Obrady biskupów diecezjalnych zakończą się we wtorek wieczorem.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version