Sytuacja hydrologiczna: Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował przed godziną 22, że na siedmiu stacjach przekroczony jest stan alarmowy. Poziom wody podniósł się maksymalnie o pół metra – przyrost ten zarejestrowała stacja Świerzawa na rzece Kaczawa. Natomiast najwyższy przyrost stanu wody w ciągu ostatnich 12 godzin wyniósł 142 cm – na rzece Kamienna. Obydwie znajdują się na Dolnym Śląsku. Państwowa Straż Pożarna przekazała, że do godziny 22 strażacy interweniowali 885 razy.

Zobacz wideo Nadchodzi burza lub trąba powietrzna? Zobacz, jak się zachować!

Ostrzeżenia hydrologiczne: „Niestety, sytuacja miejscami jest poważna, a wody w rzekach przybywa i dalej będzie przybywać” – informuje Sieć Obserwatorów Burz. IMGW opublikował przed godziną 22 aktualną mapę przedstawiającą obowiązujące alerty hydrologiczne. Ostrzeżenia trzeciego stopnia o wezbraniu zbiorników wodnych z przekroczeniem stanów alarmowych obejmują obszary południowej i południowo zachodniej Polski.

Alarm przeciwpowodziowy ogłoszono w Głuchołazach w województwie opolskim. Decyzję w związku z utrzymującymi się opadami deszczu oraz wysokimi stanami wód podjął burmistrz Paweł Szymkowicz. – Mamy już ponad 30 godzin opadów, a prognozy pogody mówią, że prawdziwe deszcze dopiero nadejdą. Jesteśmy pełni obaw, ale wspierają nas na miejscu dodatkowe siły straży pożarnej PSP i OSP oraz WOT – powiedział lokalnym „Nowinom Nyskim”. W mieście zawyły syreny alarmowe.

Prognoza na noc: Synoptycy IMGW przewidują duże i całkowite zachmurzenie. Na południu i zachodzie wystąpią opady deszczu, okresami o silnym natężeniu. Na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, Górnym Śląsku i w zachodniej Małopolsce możliwe są przejściowe nawałnice. Prognozowane sumy opadów wahają się od 20 mm (lubuskie) do 70 mm (ma³opolskie), a nawet 90 mm (opolskie i dolnośląskie).

Nie tylko ulewa: Polscy Łowcy Burz poinformowali przed godziną 21, że rozwój konwekcji i wyładowania występują na Podkarpaciu oraz w Małopolsce, gdzie towarzyszą im intensywne opady deszczu. Kolejne burze mają w ciągu nocy wkroczyć do Polski od południowego zachodu.

Gdzie szukać informacji o bieżącej sytuacji? Dowiesz się tego z artykułu Julii Panicz: „Tu na bieżąco możesz śledzić prognozy opadów. Najlepsze wyliczenia”.

Sprawdź źródła: IMGW 1, IMGW 2, Polscy Łowcy Burz, Remiza.pl, Sieć Obserwatorów Burz, Nowiny Nyskie, Państwowa Straż Pożarna

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version