Co się dzieje: Strażacy przy ulicy Głównej na wrocławskich Marszowicach układają worki z piaskiem na wał kilkaset metrów od koryta Bystrzycy. Mieszkańcy tych okolic miasta przekonują jednak, że umocnienia należy budować kilkaset metrów dalej. – Dla picu to robią, bo rzeka w 1997 roku wylała w innym miejscu – tłumaczyła kobieta, która we Wrocławiu mieszka od 70 lat.

Oburzeni mieszkańcy: – Sutryk jest młody, mam dzieci starsze od niego, więc nie pamięta. Tymczasem myśmy to przeżyli i wiemy, że rzeka wyleje nie tam, gdzie wzmacniają wały – tłumaczyła w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” mieszkanka Wrocławia. Inny mieszkaniec Marszowic wskazywał, że błędem jest umacniać wał, przed którym znajduje się zielona łąka. – Nas zaleje, a oni trawy będą bronić – mówił. 

Zobacz wideo Wiadomo kiedy fala wezbraniowa na Odrze dotrze do Wrocławia. Prezydent miasta: Wszyscy musimy być gotowi

Jakie jest tło: Już o północy (z 16 na 17 września) rozpoczął się zwiększony zrzut wody do Bystrzycy z zapory w Miętkowie. W związku z tym, by chronić osiedle Marszowice, żołnierze i strażacy przez całą noc podnosili wały przeciwpowodziowe. Władze zaleciły ponadto mieszkańcom przeniesienie się na wyższe piętra. Wzmacnianie wałów kontynuowano następnego dnia z pomocą służb i okolicznych mieszkańców.

Stan rzek: Wrocław przygotowuje się na kulminacyjną falę powodziową. Nastąpić ma ona najprawdopodobniej dopiero w drugiej połowie tygodnia – w czwartek lub piątek (19-20 września). Prognozy wskazują, że w czwartek rano spodziewać można się stanu Odry sięgającego 625 cm. Stan alarmowy przekroczyła już Bystrzyca, która 17 września o godzinie 9 osiągnęła 317 cm (stan alarmowy to 270 cm). O tej samej porze podobna sytuacja miała miejsce w przypadku O³awy (310 cm do 250 cm) oraz Ślęzy (342 cm do 300 cm).

Więcej: Na temat sytuacji we Wrocławiu przeczytasz w artykule: „Wrocław szykuje się na nadejście wody. Co mówią aktualne prognozy?”

Przeczytaj źródła: Hydro IMGW-PIB, „Gazeta Wyborcza”, Urząd Miejski Wrocławia

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version