Przepis na makowiec według Magdy Gessler — specjalnie dla czytelników „Newsweeka”. Restauratorka zdradza, jak przygotować idealne ciasto na stół wigilijny. „Najlepszy jest mak błękitny. Nigdy nie używamy maku brązowego – tureckiego” — przypomina.
Makowiec — sprawdzony przepis
CIASTO:
250 g mąki
15 g świeżych drożdży
pół szklanki mleka
50 g cukru
4 żółtka
75 g masła
1 laski wanilii
MASA MAKOWA:
500 g maku
100 g kostki masła
10 jajek
po 50 g orzechów włoskich, rodzynek i smażonej skórki pomarańczowej
kieliszek amaretto
kropla oleju makowego
Foto: Newsweek
Magda Gessler podaje przepis na makowiec
Drożdże rozcieramy z letnim mlekiem. Następnie ucieramy żółtka z cukrem i miąższem wanilii. Do miski przesiewamy mąkę, dodajemy drożdże z mlekiem oraz wcześniej roztopione masło i utarte żółtka. Wyrabiamy elastyczne, w miarę luźne ciasto na makowiec. Wyrabianie możemy zakończyć w chwili, gdy ciasto zacznie odchodzić od ręki. Przykrywamy je i odstawiamy do wyrośnięcia.
Aby przygotować dobrą masę makową, zaczynamy od zaparzenia maku gorącym mlekiem i gotowani go w tym mleku tak długo aż da się rozetrzeć w palcach (najlepiej w garnku o grubym dnie). Odcedzamy na gęstym sicie i zostawiamy. Zimny już mak należy zemleć w maszynce przez sitko do maku. Następnie robimy kogel-mogel z żółtek i łączymy z makiem. Dodajemy pół kostki masła, skórki pomarańczowe, bakalie, olejek makowy, kieliszek likieru i dokładnie mieszamy.
Magda Gessler: Ziemniaki spożywamy namiętnie. Ale rzadko potrafimy je dobrze przyrządzić
O czym pamiętać przygotowując makowiec na święta?
Na koniec wkładamy ubitą pianę z białek i delikatni mieszamy. Ponownie wyrabiamy ciasto i rozwałkowujemy je na prostokąt. Pokrywamy je masą makową i zwijamy w rulon. Jeszcze pozostawiamy na kilka minut do wyrośnięcia i w takiej postaci wstawiamy do piekarnika. Pieczemy ok. 45 min w temperaturze 180 stop. C. Po upieczeniu polewamy domowym lukrem. Możemy udekorować nasz makowiec bakaliami lub żywymi kwiatami.
1. Do masy makowej możemy dodać tylko i wyłącznie olejek makowy, nigdy migdałowy!
2. Przed rozpoczęciem pieczenia makowca, musimy sprawdzić, czy mak nie jest zjełczały. Jeśli przyrządzimy makowiec ze złego maku, nigdy nie będzie smaczny.
3. Najlepszy jest mak błękitny. Nigdy nie używamy maku brązowego – tureckiego.
4. Skórkę pomarańczową do makowca przygotowujemy samodzielnie, smażymy, konfitujemy, nie kupujemy gotowej!
Magda Gessler jest polską restauratorką, właścicielką i współwłaścicielką kilkunastu restauracji. Prowadzi program „Kuchenne rewolucje”.