Nieleczona depresja kończy się dezorganizacją życia, samowykluczeniem społecznym. Często kończy się uzależnieniem, bo ludzie zaczynają szukać pomocy w alkoholu, narkotykach, kompulsywnych zachowaniach. Czasem kończy się śmiercią.

– Budzę się zmęczony – opowiada Michał. 35 lat, wolny zawód. – Zwykle z bólem mięśni. Napinam przez sen. Lubię wstawać wcześnie, najlepiej przed siódmą rano, bo wtedy mam poczucie, że świat jeszcze śpi. Nikt niczego ode mnie nie chce i nikt mnie nie zobaczy, kiedy spaceruję z psem. Kiedy mam gorszy dzień nie lubię spotykać ludzi. Nie lubię, kiedy ktoś mnie zagaduje, uśmiecha się, czegoś ode mnie chce. Czasem przeraża mnie już sama myśl, że ktoś zauważy, że istnieję. Gorsze dni to u mnie mniej więcej co drugi.

Od czasu pandemii Michał pracuje z domu. Pasuje mu to. Nie trzeba z nikim gadać, można po prostu siedzieć i pracować. Tyle że najpierw trzeba się zmusić.

Właściwie to powinniśmy zacząć od tego, że w głowie Michała mieszka drugi gość. Bardzo krytyczny. Uważa, że z Michałem jest wszystko nie tak: źle wygląda, nie dość dobrze pracuje. Jest głupi, niezdolny, nie warto go lubić, ani tym bardziej kochać. Na nic nie zasługuje i w ogóle nie powinien się urodzić. „Najlepiej byś zrobił, jakbyś się zabił” – szepcze mu do ucha. Są dni, kiedy Michał mu wierzy. Leży wtedy na kanapie zwinięty w kłębek i przyjmuje razy. Czeka, aż mu się znudzi. Czasem kilka godzin, czasem cały dzień.

– Zanim w ogóle zabiorę się do pracy, do czegokolwiek, muszę go jakoś uciszyć – opowiada Michał. – Rzadko udaje się to zrobić w stu procentach. Uciszanie go jest bardzo męczące.

Zwykle jeszcze przed południem Michał jest od tego uciszania tak zmęczony, że musi się zdrzemnąć. „Śmierdzący, nic niewarty leń” – mówi wtedy gość w głowie Michała.

– Budzę się godzinę później, bolą mnie mięśnie. Idę na papierosa, robię kawę i wracam do pracy. Muszę nadrobić, bo przecież w robocie nikogo nie interesuje, czy mam depresję, czy nie, tylko czy się wyrabiam.

– Od dawna tak masz?

– Odkąd pamiętam.

– Pacjenci przychodzą w różnych stanach, nie ma jednego oblicza depresji – mówi psycholożka i psychoterapeutka Katarzyna Kucewicz. – Zwykle są smutni, apatyczni, mówią, że nic im nie sprawia przyjemności. Niektórzy płaczą. Mówią o smutku, obojętności, o pustce, która tygodniami nie mija. Czasem depresja jest ubrana w złość, pacjenci są agresywni, drażliwi. Inni skarżą się na ból ciała, lęki. U jeszcze innych na pierwszy rzut oka widać kompulsje: kompulsywne zakupy, seks. Czasem trzeba bardzo wnikliwie obserwować pacjenta, żeby dostrzec depresję. Przede wszystkim jednak depresję diagnozuje lekarz psychiatra. Nie sąsiadka, nie koleżanka, nie coach bez kwalifikacji, nie celebryci.

Wielu chorych na depresję, mówi Kucewicz, żyje jakby między życiem i śmiercią. Nie mają siły wstać z łóżka, nie mogą się zmusić do czegokolwiek. – Mają nieracjonalne, negatywne przekonania o sobie, o świecie, o przyszłości. „Wszystko jest złe, nic się nie da zrobić, przegrałem życie, jestem na dnie”. Takie przekonania wpędzają pacjenta w stan rezygnacji. Staramy się zastępować je czymś racjonalnym.

– Czym się kończy nieleczona depresja?

– Całkowitą dezorganizacją życia, samowykluczeniem społecznym. Często kończy się uzależnieniem, bo ludzie zaczynają szukać pomocy w alkoholu, narkotykach, kompulsywnych zachowaniach. Czasem kończy się śmiercią.

– Jak się ją leczy?

– Psychoterapią i farmakoterapią. Z reguły bez fachowej pomocy szanse na wyleczenie są bardzo małe.

Przed terapią i lekami, ludzie mówili, że Tomek, 32-letni barman, zapije się na śmierć. On też tak czasem myślał. Ze smutku i z poczucia beznadziei. „Może byś zwolnił?” – prosili przyjaciele. „Czemu?”.

– Otwierałem oczy i pierwsze, co mi przychodziło do głowy to: „Ja pierdolę” – opowiada. – Kolejny dzień, kolejna walka, kolejna powtórka. Łapałem się za twarz, zaciskałem powieki, próbowałem jeszcze na chwilę zasnąć, a kiedy się nie udawało, próbowałem sobie wmówić, że dam radę. Tylko jak mam dać, skoro przegrałem życie, nic nie osiągnę, jestem skazany na porażkę.

Najgorsze były ataki paniki. Przychodziły nie wiadomo kiedy i nie wiadomo czemu. Zawsze trochę inaczej. – Jadę autobusem i nagle zaczynam czuć, że się zbliża – wspomina Tomek. – Serce mi wali, zaczynam się pocić na całym ciele. Zimno w stopy, zimno w dłonie. I lęk, totalny, obezwładniający. Trzeba uciekać, wysiąść z tego autobusu, schować się gdzieś, złapać oddech, odczekać. Były też myśli samobójcze. Codziennie, po kilka razy. Wymyśliłem, że się powieszę. Romantycznie. Albo pójdę na strzelnicę i strzelę sobie w gardło.

Tomkowi trudno było utrzymać stałą pracę. Albo stabilny związek. W wielu aspektach życia było mu trudno. Lubił otaczać się ludźmi, być tam, gdzie jest tłoczno i głośno. Zakładał wtedy maskę wesołka. Śmieszny Tomek, specjalista od sprośnych dowcipów i zabawnych anegdotek. „Ty to masz dobrze” – mówili znajomi. „Niczym się nie przejmujesz”. A Tomek się przejmował cały czas. Tak bardzo, że, kurwa mać, czuł, że się rozpada od środka.

Najgorsze, mówi, co może się zdarzyć to pusty dom. I cisza. Z takiej ciszy wyłażą nieprzyjemne myśli. Robił więc wszystko, żeby nie zostawać samemu. Na wieczory, w których nie dało się uniknąć samotności, miał przygotowaną domową apteczkę, a w niej flaszkę, marihuanę, benzodiazepiny i leki nasenne. „Bezsenna noc dla człowieka w mojej sytuacji jest nie do przyjęcia” – powtarza. Trzeba się uśpić za wszelką cenę.

Dziś Tomek chodzi na terapię, bierze trzy rodzaje leków. Któregoś dnia, jakieś trzy tygodnie po tym, jak psychiatra zdiagnozował u niego depresję i wystawił recepty, poczuł się dziwnie. – Myślę: coś jest nie tak. Coś dziwnego się dzieje. Wiesz, co to było? Przestałem myśleć, że chcę sobie zrobić krzywdę. Poczułem względny komfort.

– Teraz jest dobrze? Super jest?

– Nie, absolutnie nie. Ale nie jest aż tak źle, jak było.

– Jaka jest przyszłość?

– Ciężko powiedzieć. Staram się żyć nadzieją, że będzie lepiej. Takiej myśli przed lekami i terapią nie było. Nie było nadziei. A teraz myślę, że może się uda mieć w miarę udane życie. Może nie wszystko jest stracone.

– To dużo?

– Dla mnie? Bardzo dużo.

Marta ma 34 lata i jest wysoko funkcjonująca. Tak wysoko, że większość jej znajomych nie może w to uwierzyć. Pracuje w dwóch pracach. Nie dlatego, że musi, tylko dlatego, że w jednej zarabia, a drugą lubi. Oprócz tego prowadzi zajęcia dla dzieci z zaprzyjaźnionej podstawówki. Za darmo, w ramach wolontariatu. Trenuje też taniec. „Ty to się nie możesz zatrzymać” – mówią znajomi z uznaniem. „Ty to byś chyba zwariowała, jakbyś zwolniła”.

Trafiają w punkt.

Chociaż mało kto wie, że Marta jedzie na lekach od 25 roku życia i nie zamierza przestawać, bo parę razy próbowała i zawsze potem żałowała.

– Znam wiele osób, które pobrały leki rok, dwa, potem z nich schodziły i wszystko było OK. Nie wracały w dół – mówi. – Ze mną tak nie jest.

Z Martą jest tak, że leki pozwalają jej wstać z łóżka, nie telepać się w ciągu dnia i w miarę spokojnie zasnąć. Reszta jest w jej rękach.

– Codzienna ucieczka przed potworem, tak to wygląda – uśmiecha się. I się nie zatrzymuje.

– Najbardziej w życiu boję się tego smutku i braku siły. Nienawidzę siebie wtedy. Rozmemłanej, nieszczęśliwej, bezradnej. Obiecałam sobie, że już do takiej siebie nie wrócę. Nigdy.

Ostatni raz Marta nie brała leków dwa lata temu. Wtedy akurat udawało jej się pracować i w miarę normalnie żyć. Prowadziła nawet coś w rodzaju dziennika. „Na pozór wiodę zupełnie normalne życie” – napisała w jednym z wpisów. „Podobam się facetom. Ludzie mnie lubią. Mówią, że jestem przebojowa. Nie wiedzą ,ile wysiłku muszę włożyć w to, żeby w ogóle jakoś funkcjonować. Nie wiedzą, że są dni, że jedna z niewielu szczęśliwych myśli, jakie mam, to taka, że jak już będę miała kiedyś dość, jak już całkiem stracę do tego cierpliwość, to się zabiję.

W Polsce na depresję chorują prawie dwa miliony osób. Na świecie 350 milionów. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia depresja będzie za kilka lat najczęściej występującą chorobą na świecie. Według fundacji Twarze Depresji każdego dnia kilkunastu chorujących na nią Polaków odbiera sobie życie.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version