Elon Musk i wpis o obcokrajowcach: Wszystko zaczęło się od danych, które w ostatnich dniach multimiliarder udostępnił na portalu X. Wynikało z nich, że ok. 91 proc. osób pozbawionych wolności za gwałt w Katalonii to obcokrajowcy. Dane pochodziły z ubiegłego roku. Dotyczyły one łącznie 24 osób przebywających w katalońskich więzieniach w związku z gwałtem, z czego 22 rzeczywiście stanowiły osoby z innych krajów. Musk nie umieścił jednak danych liczbowych, powołując się jedynie na procentowe. Ponadto, wg danych z 2023 r., obcokrajowcy stanowili ok. 31 proc. wszystkich więźniów w Hiszpanii (w 2009 r. odsetek ów wynosił 36 proc.). 

Reakcja premiera Hiszpanii: – Międzynarodowa skrajna prawica, której sprzeciwiamy się w Hiszpanii od lat, w tym przypadku kierowana przez najbogatszego człowieka na świecie, otwarcie atakuje nasze instytucje, podżega do nienawiści i otwarcie wspiera spadkobierców nazizmu w Niemczech – komentował w środę szef hiszpańskiego rzdu Pedro Sanchez, nie wymieniając jednak wprost nazwiska Elona Muska.

Zobacz wideo Elon Musk ma za sobą rewelacyjny rok. Miliarder staje się coraz większym zagrożeniem dla demokracji

Kontrowersje wobec właściciela portalu X: To kolejna sytuacja, w której przywódcy krytykują Elona Muska. Miliarder niedawno wyraził poparcie dla prawicowej Alternatywy dla Niemiec, opublikował też sondę, w której pytał, czy „Ameryka powinna wyzwolić naród brytyjski spod tyranii rządu„. – To niepokojące, że człowiek z ogromnym dostępem do mediów społecznościowych i ogromnymi zasobami ekonomicznymi angażuje się tak bezpośrednio w wewnętrzne sprawy innych krajów – mówił w poniedziałek premier Norwegii Jonas Gahr Stoere. Premier Wielkiej Brytaniii Keir Starmer stwierdził z kolei, że „granica została przekroczona”. Negatywnie na temat Muska wypowiadał się też m.in. Emmanuel Macron.

Stanowisko Unii Europejskiej: – Pan Musk ma prawo wyrażać swoje prywatne poglądy i polityczne opinie – wskazywał w poniedziałek rzecznik Komisji Europejskiej Thomas Regnier. – Właściciele platform internetowych muszą zadbać o to, by pewne treści nie były niewłaściwie wykorzystywane, by nie były traktowane w sposób preferencyjny. Nie mogą nadawać większej widoczności jednemu typowi treści – zaznaczył jednocześnie. Nieoficjalnie urzędnicy w Brukseli przyznają jednak, że antyunijne tony wypowiedzi i wpisów Muska, promowanie nacjonalistów w Europie, nierzadko prorosyjskich, są problematyczne

Przeczytaj również o tym, czy Elon Musk może próbować wpływać na wybory prezydenckie w Polsce >>>

Źródła: Reuters.com 1, 2, „The Olive Press”, IAR

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version