O podejrzeniach wobec łotewskiej europarlamentarzystki poinformowano w oficjalnym komunikacie służb. Jak podkreślono, pierwsze czynności podjęto już 22 lutego, jednak dopiero teraz zdecydowano się na upublicznienie tej informacji.
„Państwowa Służba Bezpieczeństwa Łotwy zamierza ocenić informacje o możliwych powiązaniach Żdanok z FSB” – napisano.
Łotwa a Rosja. Europosłanka na usługach FSB?
Jednocześnie potwierdzono także dotychczasowe doniesienia medialne o wszczęciu postępowania w Parlamencie Europejskim.
Jak przekazano, przewodnicząca Roberta Metsola traktuje zarzuty „bardzo poważnie” w związku z tym zdecydowała się przekazać sprawę Komitetowi Doradczemu ds. Kodeksu Postępowania.
Łotewska polityk już wcześniej oskarżana była o bliskie kontakty z rosyjskimi służbami. W styczniu portal The Insider opublikował materiały wskazujące, że Żdanok przez wiele lat współpracowała z co najmniej dwoma agentami Federalnej Służby Bezpieczeństwa, którym zdawała raporty ze swojej działalności. Za pracę otrzymywała gratyfikację finansową.
Łotwa. Europosłanka przeciwna potępieniu Rosji
Tatiana Żdanok aktywnie działa w polityce od lat 80. ubiegłego wieku. Wówczas to została działaczką Komunistycznej Partii Łotwy. Kobieta była przeciwniczką powstania niepodległej Łotwy, otwarcie opowiadając się za pozostaniem w składzie Związku Radzieckiego.
Miejsce w Parlamencie Europejskim uzyskała w 2004 roku startując z ugrupowania PCTVL (O prawa Człowieka w Zjednoczonej Łotwie, obecnie Rosyjski Związek Łotwy – red.). Partii znanej z radykalnych, prorosyjskich poglądów. W jej programie znaleźć można punkt dotyczący między innymi wprowadzenia języka rosyjskiego jako urzędowego na Łotwie.
Dołączyła do frakcji Zielonych i Wolnego Sojuszu Europejskiego. W 2005 roku została przewodniczącą Federacji Partii Rosjan w Unii Europejskiej czyli organizacji skupiającej mniejszości rosyjskie działające na terytorium Unii Europejskiej.
Sukces wyborczy odnosiła także w 2014 i 2019 roku, kiedy to uzyskiwała wynik dający jej miejsce w Parlamencie Europejskim. W marcu 2022 była jedną z kilkunastu deputowanych, którzy zagłosowali przeciwko rezolucji Parlamentu Europejskiego potępiającej inwazję Rosji na Ukrainę.
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!