Duże badanie wykazało, że picie kawy może mieć wpływ na mikrobiom jelitowy, co może mieć daleko idące konsekwencje dla zdrowia.

Bakterie, drożdże i grzyby określane zbiorczo jako mikrobiom jelitowy są ważne dla trawienia, wchłaniania składników odżywczych, nawyków toaletowych, zdrowia psychicznego, odporności i nie tylko.

Mikrobiom jelitowy każdego człowieka jest unikalny, różni się ilością i rodzajem mikroorganizmów, a naukowcy uważają, że zmienia się on w zależności od naszej diety, i środowiska.

Prof. dr Tim Spector, jeden z autorów badania, powiedział „Newsweekowi”, że wyniki badania pogłębiają przekonanie dotyczące tego, że istnieje szczególny związek między jedzeniem, które spożywamy, a mikrobami w naszych jelitach. Oznacza to, że mamy ogromną moc poprawy naszego zdrowia poprzez dokonywane przez nas wybory żywieniowe.

— To nowe odkrycie pokazuje, jak wnikliwe mogą być dane dotyczące mikrobiomu jelitowego, pomagając nam dokładnie rozszyfrować dietę ludzi. To może być krok milowy w pomaganiu ludziom w poprawie ich diety i zdrowia jelit poprzez karmienie ich mikrobów tym, co jest dla nich korzystne.

Naukowcy z ZOE, firmy zajmującej się nauką o żywieniu, która przeprowadziła badanie, postanowili skupić się na kawie, aby zbadać związek między naszą dietą a naszym mikrobiomem jelitowym.

W swoim badaniu, opublikowanym w czasopiśmie naukowym Nature Microbiology, napisali, że wybrali kawę, ponieważ jest ona powszechnie spożywana, wydaje się mieć korzyści zdrowotne — na przykład obniżając ryzyko śmierci z powodu chorób serca. Kawie przypisuje się również obniżenia ryzyka cukrzycy typu 2, niektórych nowotworów — a także dlatego, że ludzie mają tendencję do spożywania kawy regularnie lub wcale, w przeciwieństwie do innych produktów spożywczych i napojów.

— Korzyści zdrowotne z picia kawy wynikają prawdopodobnie z jej złożonej natury — powiedział Spector. — Wytwarzana przez fermentację ziaren, kawa zawiera setki związków, które są obecne zarówno w kawie kofeinowej, jak i bezkofeinowej.

— Obejmują one szereg polifenoli, które zasilają mikrobiom jelitowy i mogą pomóc obniżyć poziom cukru we krwi i ciśnienie krwi — dodał.

Wcześniejsze badania przeprowadzone przez tych samych naukowców wykazały, że spośród 150 różnych produktów spożywczych kawa wydawała się najsilniej powiązana ze składem mikrobiomu jelitowego.

Naukowcy przeprowadzili swoje badania, wykorzystując dane od 22 tys. 800 osób w USA i Wielkiej Brytanii, które przesłały szczegółowe informacje dietetyczne, oraz publiczne dane od kolejnych 54 tys. 200 osób z 211 innych badań poddanych analizie.

Przeanalizowali również ponad 400 próbek osocza i ponad 350 próbek kału oraz przeprowadzili dwa eksperymenty in vitro, aby zbadać, w jaki sposób kawa może wpływać na jelita człowieka.

Odkryli oni, że jeden szczep bakterii, zwany Lawsonibacter asaccharolyticus, był silnie związany z piciem kawy. Osoby, które piły więcej niż trzy filiżanki kawy dziennie, miały nawet ośmiokrotnie wyższy poziom tej bakterii w jelitach, w porównaniu do osób, które piły mniej niż trzy filiżanki kawy miesięcznie.

Wśród osób, które regularnie piły kawę, te, które piły jej więcej, również miały więcej L. asaccharolyticus — chociaż różnica była większa między osobami pijącymi kawę i niepijącymi.

Naukowcy odkryli, że związek ten był niezwykle spójny w populacjach ludzi z 25 różnych krajów. Ponadto związek między bakterią a kawą został też potwierdzony w badaniu laboratoryjnym — gdy w próbówce podawano kawę bakteriom L. asaccharolyticus one rosły.

— To badanie pokazuje, jak wybredne mogą być nasze mikroby — powiedział Spector. —Daje nam to nowy wgląd w to, jak dużej różnorodności roślin potrzebujemy, aby prawidłowo odżywiać wszystkie nasze mikroby jelitowe i czerpać korzyści zdrowotne — dodał.

Naukowcy spekulowali, że ten szczep bakterii może być kluczowym powodem, dla którego kawa wiąże się z tak wieloma korzyściami. Bakterie te mogą przekształcać składniki kawy w inne związki, przynosząc dalsze korzyści zdrowotne.

Podsumowując, naukowcy napisali, że ich badania zapewniły wgląd w to, w jaki sposób spożywane przez nas pokarmy wpływają na nasze mikroby jelitowe i korzyści zdrowotne, jakie czerpiemy z tych pokarmów.

Tekst opublikowany w amerykańskim „Newsweeku”. Tytuł, lead i śródtytuły od redakcji „Newsweek Polska”.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version