Podobno potrafiła zrobić z dynamitem wszystko, poza może zjedzeniem go. Jej ulubioną bronią był granat, najskuteczniejszą — tupet i urok osobisty. W życiu bała się tylko nudy i rutyny.

Ulubiona szpieżka Churchilla – Krystyna Skarbek

Po kilku godzinach przebijania się przez ośnieżone szlaki mijają słup graniczny z napisem Słowacja. Żeby to uczcić, mężczyzna przyciąga swoją towarzyszkę do siebie i całuje ją w usta. Znają się raptem kilka dni, ona ma męża, a w Budapeszcie czeka na nią kochanek, ale dziewczyna go nie odpycha, wręcz przeciwnie,

„Pocałowała mnie powoli i namiętnie, jakby była na to przygotowana”, napisze potem we wspomnieniach Włodzimierz Ledóchowski. Ale pocałunek ewidentnie jej nie wystarcza: wdrapuje się słup, otwiera szeroko ramiona, jakby chciała objąć cały świat, i krzyczy: więcej, więcej!

Nie ma na myśli pocałunków, przynajmniej nie tylko. Chce więcej wszystkiego: przygód, adrenaliny, wysiłku fizycznego, wolności, przekraczania granic. Wojna, powie mu później, uwolniła ją od nudy i rutyny.

Nie przerażają ją śnieżne zamiecie w górach, wilki, wyskakiwanie z pociągów i z samolotów, ucieczki pod gradem kul i gra w kotka i myszkę z gestapo. Boi się wyłącznie nudy. Rutyny. Zwyczajnego życia.

Nazywa się Skarbek. Krystyna Skarbek. Podobno miała być pierwowzorem Vesper Lynd z „Casino Royale”, ale tak naprawdę bardziej przypominała Jamesa Bonda.

A więcej o Krystynie Skarbek w dzisiejszym odcinku podcastu „Historia kobiet”.

Katarzyna Wężyk jest publicystką „Newsweeka”, podcasterką, autorką nagrodzonej dwoma Grand Pressami książki „Aborcja jest” oraz nominowanej do nagrody Gryfia „Kanada. Ulubiony kraj świata”.

Absolwentka politologii i podyplomowej amerykanistyki, stypendystka Fundacji Kościuszkowskiej i wiedeńskiego Institut für die Wissenschaften vom Menschen. Pracowała w Panoramie TVP, portalu tvn24.pl i „Gazecie Wyborczej”. Współprowadziła format „Herstorie”. W Onet Audio prowadzi podcast „Historia kobiet”.

HtmlCode

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version