Podobno potrafiła zrobić z dynamitem wszystko, poza może zjedzeniem go. Jej ulubioną bronią był granat, najskuteczniejszą — tupet i urok osobisty. W życiu bała się tylko nudy i rutyny.
Po kilku godzinach przebijania się przez ośnieżone szlaki mijają słup graniczny z napisem Słowacja. Żeby to uczcić, mężczyzna przyciąga swoją towarzyszkę do siebie i całuje ją w usta. Znają się raptem kilka dni, ona ma męża, a w Budapeszcie czeka na nią kochanek, ale dziewczyna go nie odpycha, wręcz przeciwnie,
„Pocałowała mnie powoli i namiętnie, jakby była na to przygotowana”, napisze potem we wspomnieniach Włodzimierz Ledóchowski. Ale pocałunek ewidentnie jej nie wystarcza: wdrapuje się słup, otwiera szeroko ramiona, jakby chciała objąć cały świat, i krzyczy: więcej, więcej!
Nie ma na myśli pocałunków, przynajmniej nie tylko. Chce więcej wszystkiego: przygód, adrenaliny, wysiłku fizycznego, wolności, przekraczania granic. Wojna, powie mu później, uwolniła ją od nudy i rutyny.
Nie przerażają ją śnieżne zamiecie w górach, wilki, wyskakiwanie z pociągów i z samolotów, ucieczki pod gradem kul i gra w kotka i myszkę z gestapo. Boi się wyłącznie nudy. Rutyny. Zwyczajnego życia.
Nazywa się Skarbek. Krystyna Skarbek. Podobno miała być pierwowzorem Vesper Lynd z „Casino Royale”, ale tak naprawdę bardziej przypominała Jamesa Bonda.
A więcej o Krystynie Skarbek w dzisiejszym odcinku podcastu „Historia kobiet”.
Podcast „Historia kobiet”
Katarzyna Wężyk jest publicystką „Newsweeka”, podcasterką, autorką nagrodzonej dwoma Grand Pressami książki „Aborcja jest” oraz nominowanej do nagrody Gryfia „Kanada. Ulubiony kraj świata”.
Absolwentka politologii i podyplomowej amerykanistyki, stypendystka Fundacji Kościuszkowskiej i wiedeńskiego Institut für die Wissenschaften vom Menschen. Pracowała w Panoramie TVP, portalu tvn24.pl i „Gazecie Wyborczej”. Współprowadziła format „Herstorie”. W Onet Audio prowadzi podcast „Historia kobiet”.