Twoje dzisiejsze zachowanie może wpłynąć na aktywność twojego mózgu za dwa tygodnie, sugerują nowe badania. To odkrycie może mieć znaczący wpływ na nasze zdrowie psychiczne, a także uwagę, funkcje poznawcze i pamięć.

— Wpływ codziennych wyborów znajduje odzwierciedlenie nie tylko w dzisiejszych połączeniach mózgowych — powiedziała „Newsweekowi” Ana Triana, badaczka z Uniwersytetu Aalto w Finlandii i główna autorka badania. — Konsekwentne dokonywanie zdrowych wyborów w codziennym życiu może mieć długotrwały wpływ na zdrowie psychiczne. Nasze nawyki mają bezpośredni wpływ na obszar mózgu, który związany jest z uwagą, pamięcią i funkcjami poznawczymi.

Nasze zachowanie i mózg są ze sobą ściśle powiązane. A jednak większość badań obejmuje jedynie migawkę naszych doświadczeń. — Niewiele wiemy o reakcji funkcjonalnej mózgu na zmiany środowiskowe, fizjologiczne i behawioralne. Nie wiemy też, jaki mają one wpływ na nas w zależności od różnych ram czasowych — czy coś, co miało miejsce kilka dni temu, ma większy wpływ niż to, co wydarzyło się przed miesiącem czy rokiem — powiedział Triana.

Aby zbadać te efekty, Triana wraz ze współpracownikami z Uniwersytetu Aalto i Uniwersytetu w Oulu śledziła aktywność własnego mózgu i codzienne zachowanie przez okres pięciu miesięcy, korzystając z wyników badań rezonansu magnetycznego (fMRI), urządzeń do noszenia i smartfonów.

— Zbadaliśmy aktywność mózgu za pomocą fMRI, ale też wzięliśmy pod uwagę dane dotyczące wzorców snu i aktywności fizycznej zarejestrowane przy pomocy smartwatcha, (tętno i częstotliwość oddechów). Za pomocą kwestionariuszy wyświetlanych na smartfonie weryfikowaliśmy nastrój — powiedziała Triana.

— Osoba biorąca udział w eksperymencie miała nie koncentrować się myślami na nim, tylko żyć w sposób normalny. Połączenie tych metod dało nam znacznie wyraźniejszy obraz tego, jak codzienne nawyki kształtują funkcjonowanie mózgu.

— Wykorzystanie smartwatchy było kluczowe. Skany mózgu są przydatnymi narzędziami, ale migawka osoby leżącej nieruchomo przez pół godziny może pokazać tylko to, co dzieje się z nami w czasie badania. Nasze mózgi nie działają w izolacji — dodała badaczka.

Mózg Triany był skanowany dwa razy w tygodniu, a następnie zbierano dane jakościowe z ankiet dotyczących nastroju. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie „PLOS Biology”.

Zespół zidentyfikował dwa różne wzorce mózgowe w odpowiedzi na określone zachowania: falę krótkotrwałą trwającą krócej niż tydzień i falę długotrwałą trwającą do 15 dni.

Fala krótkoterminowa odzwierciedlała szybkie reakcje na zachowanie, takie jak trudności ze skupieniem się po źle przespanej nocy. Tymczasem fala długotrwała sugeruje bardziej stopniowe, trwałe skutki określonego zachowania. Były one szczególnie widoczne w obszarach mózgu związanych z uwagą i pamięcią.

Innymi słowy, trening lub niespokojna noc sprzed dwóch tygodni mogą nadal wpływać na twoje ciało — pozytywnie lub negatywnie.

Chociaż eksperyment dotyczył tylko jednej osoby, naukowcy mają nadzieję, że pokazuje on znaczenie badania aktywności mózgu w kontekście naszego szerszego stylu życia i zachowania, a nie pojedynczej migawki w laboratorium.

— Badania te są ważne, ponieważ zapewniają bardziej kompleksowy i dynamiczny obraz funkcjonowania mózgu, podkreślając trwały wpływ codziennych nawyków na zdrowie mózgu — powiedziała Triana.

— Pomaga nam to również zapewnić bardziej kompleksowe i zniuansowane zrozumienie tego, w jaki sposób reaktywność mózgu zmienia się w odpowiedzi na różne czynniki wewnętrzne i zewnętrzne, podkreślając jego niezwykłą zdolność adaptacji do codziennego życia.

Odkrycia mogą również dostarczyć istotnych informacji do badania problemów związanych ze zdrowiem psychicznym u pacjentów. — Powiązanie aktywności mózgu z danymi fizjologicznymi i środowiskowymi może zrewolucjonizować spersonalizowaną opiekę zdrowotną, otwierając drzwi do wcześniejszych interwencji i lepszych wyników — powiedziała Triana.

— Ponieważ jest to badanie indywidualne, wnioski nie mogą być zbyt uogólnione — zauważyła Triana.

— Dbaj o swoje codzienne nawyki! Konsekwentne zdrowe nawyki, szczególnie te związane ze snem, aktywnością fizyczną i radzeniem sobie ze stresem, są kluczowe, a ich wpływ na mózg wykracza daleko poza bezpośrednie następstwa jednego dobrego odpoczynku lub treningu. Nie chodzi więc tylko o to, co dzieje się teraz, ale także o tygodnie poprzedzające ten tydzień. Dokonując świadomych wyborów, które wspierają nasze fizyczne i psychiczne samopoczucie, nie tylko czerpiemy natychmiastowe korzyści, ale także przyczyniamy się do bardziej odpornego i wydajnie funkcjonującego mózgu w dłuższej perspektywie — konkluduje jednak badaczka.

Tekst opublikowany w amerykańskim „Newsweeku”. Tytuł, lead i śródtytuły od redakcji „Newsweek Polska”.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version