COVID-19. XEC – nowy podwariant koronwirusa

Nowy podwariant COVID-19, czyli XEC, który po raz pierwszy został zidentyfikowany w Maharasztra w Indiach w czerwcu 2024 roku, rozprzestrzenił się już na wiele krajów, w tym Niemcy, Wielką Brytanię, Danię, Ukrainę i Stany Zjednoczone. XEC jest podwariantem Omikronu i łączy mutacje z szczepów KS.1.1 i KP.3.3, które krążyły przez kilka ostatnich miesięcy.

XEC przyciąga uwagę z powodu szybkiego tempa rozprzestrzeniania się. W krajach takich jak Niemcy i Dania liczba przypadków związanych z tym wariantem wzrosła od sierpnia o około 16-17 proc. W Stanach Zjednoczonych wariant ten został już wykryty w co najmniej połowie stanów.

O to, czy wariant XEC został potwierdzony w Polsce zapytaliśmy biuro prasowe Ministerstwa Zdrowia. Czekamy na odpowiedź.

Objawy nowego wariantu koronawirusa XEC mogą być nietypowe

W przypadku wariantu XEC objawy COVID-19 mogą być bardzo mylące, ponieważ głównym z nich jest brak apetytu, który towarzyszy także innym chorobom, takim jak grypa, zakażenie bakteryjne i wirusowe, czy problemy z wątrobą. Pozostałe objawy przypominają te obserwowane w innych podwariantach Omikronu, w tym:

  • zatkany nos,
  • uciążliwy kaszel,
  • zmęczenie,
  • duszność,
  • gorączka i bóle głowy,
  • nudności i biegunka,
  • zmiana lub utrata węchu i smaku.

Eksperci przewidują, że może wariant XEC w ciągu kilku tygodni lub miesięcy może wyprzedzić inne dominujące szczepy, takie jak KP.3.1.1 w USA i Europie. Prof. Eric Topol z Scripps Research Translational Institute uważa, że XEC ma przewagę transmisyjną nad innymi wariantami i może zacząć dominować zimą.

Dr Gayatri Amirthalingam, dyrektor UK Health Security Agency, podkreśla, że najlepszą ochronę przed infekcjami, takimi jak COVID-19, są regularne szczepienia. Z tego względu zaleca, aby zaszczepić się jeszcze tej jesieni.

Szczepionki będą skuteczne także na nowy wariant Covid-19

Prof. Francois Balloux, dyrektor Instytutu Genetyki Uniwersytetu College London, zapewnia w wywiadzie dla BBC News, że nowoczesne szczepionki powinny skutecznie chronić także przed wariantem XEC. Nowe boostery Pfizer i Moderny są zaprojektowane, aby celować w obecnie dominujące warianty Omikrona JN.1 i jego odgałęzienia – KP.2 (blisko spokrewniony z XEC), KP.3.3 oraz KP.3.1.1.

Eksperci zalecają standardowe środki zapobiegawcze, takie jak szczepienia, mycie rąk i noszenie masek w zatłoczonych miejscach, szczególnie w miarę zbliżania się zimniejszych miesięcy i zwiększania się liczby spotkań w pomieszczeniach. Szczyt zachorowań na Covid-19 jest przewidywany na listopad.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version