W swoim postanowieniu czwartkowym Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości stwierdził m.in., że od 26 stycznia „katastrofalne warunki życia Palestyńczyków w Strefie Gazy uległy dalszemu pogorszeniu, w szczególności w świetle przedłużającego się i powszechnego pozbawienia żywności i innych podstawowych artykułów pierwszej potrzeby”. Zaznaczył również, że „Palestyńczykom w Gazie nie grozi już jedynie ryzyko głodu, (…) ale głód ten już trwa”.

Zobacz wideo
Grzegorz Schetyna: W wyborach samorządowych chcemy wygrać większość sejmików

Trybunał tym samym nakazał Izraelowi podjąć działania, które zapewniłyby Palestyńczykom dostęp do żywności, wody, energii elektrycznej, paliwa, schronienia, odzieży, środków higieny i odpowiednich warunków sanitarnych, a także do opieki medycznej. Miałoby się to wydarzyć m.in. poprzez „zwiększenie przepustowości i liczby lądowych przejść granicznych oraz utrzymywanie ich otwartych tak długo, jak to konieczne”.

Izrael ma też „zapewnić ze skutkiem natychmiastowym, że jego wojsko nie dopuści się czynów stanowiących naruszenie któregokolwiek z praw Palestyńczyków w Gazie jako grupy chronionej na mocy Konwencji o zapobieganiu i karaniu zbrodni ludobójstwa, w tym poprzez zapobieganie, w drodze wszelkich działań, dostarczenia pilnie potrzebnej pomocy humanitarnej”. W ciągu miesiąca Izrael ma również przedstawić trybunałowi sprawozdanie z podjętych działań.

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości. Postanowienie ws. Strefy Gazy

Przypomnijmy, pod koniec grudnia Republika Południowej Afryki złożyła do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze wniosek wszczynający postępowanie przeciwko Izraelowi w związku z możliwością naruszenia przez ten kraj Konwencji o ludobójstwie w odniesieniu do Palestyńczyków w Strefie Gazy. RPA zwróciło się wtedy do Trybunału o wskazanie środków tymczasowych.

26 stycznia MTS wydał postanowienie, w którym nakazał Izraelowi podjęcie działań, które zapobiegałyby m.in. zabijaniu Palestyńczyków i wywoływaniu u nich obrażeń. Nakazano też Izraelowi „umożliwienie świadczenia pilnie potrzebnych podstawowych usług i pomocy humanitarnej w celu zaradzenia niekorzystnym warunkom życia Palestyńczyków w Strefie Gazy”.

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości to główny organ sądowniczy Organizacji Narodów Zjednoczonych. „Trybunał pełni podwójną rolę: po pierwsze, rozstrzyga, zgodnie z prawem międzynarodowym, spory prawne przedkładane mu przez państwa; oraz, po drugie, wydaje opinie doradcze w kwestiach prawnych kierowanych do niego przez należycie upoważnione organy i agencje Organizacji Narodów Zjednoczonych w ramach systemu” – czytamy na stronie MTS.

„Cierpienia niewinnych palestyńskich cywilów nie słabną”

Rada Bezpieczeństwa ONZ zażądała w tym tygodniu natychmiastowego zawieszenia broni między Izraelem, bojownikami Hamasu oraz natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia wszystkich zakładników. Rezolucję poparło 14 członków Rady, Stany Zjednoczone wstrzymały się od głosu.

Ambasador Wielkiej Brytanii przy ONZ Barbara Woodward podkreśliła, że rezolucja nawołuje też do rozszerzenia przepływu pomocy humanitarnej. „Intensywne cierpienia niewinnych palestyńskich cywilów w Strefie Gazy nie słabną, a katastrofa humanitarna rozwija się na naszych oczach. Rezolucja wysyła jasny, wspólny komunikat o potrzebie przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego i pilnego zwiększenia pomocy, w tym zniesienia wszelkich barier utrudniających jej dostarczanie” – zaznaczyła Woodward.

Z danych Ministerstwa Zdrowia Strefy Gazy wynika, że z powodu izraelskiej ofensywy zginęło ponad 32 tys. Palestyńczyków, a blisko 75 tys. zostało rannych. 7 października terroryści z Hamasu zaatakowali Izrael, zabijając 1200 osób, wśród nich kobiety i dzieci i biorąc 240 zakładników. W odwecie izraelskie wojska rozpoczęły bombardowania Strefy Gazy i blokady pomocy humanitarnej.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version