„Marszałek Sejmu otrzymał wniosek Klubu Parlamentarnego PiS w sprawie dodatkowego posiedzenia na temat udziału Polski w pakcie migracyjnym” – poinformował w mediach społecznościowych Mariusz Błaszczak, przewodniczący klubu PiS.

Zobacz wideo Michał Wawrykiewicz: W sprawie Funduszu Sprawiedliwości zarzuty o grupę przestępczą są bardzo prawdopodobne

„Żądamy, aby Donald Tusk wyjaśnił, kto w Unii Europejskiej wymuszał m.in. na Polsce przyjmowanie nielegalnych migrantów i czy główne obciążenia wynikające z paktu będą rzeczywiście spoczywały na krajach Wschodniej Europy” – podkreślił były szef MON. Jak dodał, „Polacy muszą poznać prawdę na temat zagrożeń płynących z paktu migracyjnego”.

Kaczyński reaguje na słowa premiera Francji. „Obnażył kłamstwo Tuska”

O tym, że taki wniosek ma zostać złożony, Jarosław Kaczyński informował już w sobotę. To reakcja na słowa premiera Francji Gabriela Attala. Polityk zapewniał bowiem, że postanowienia unijnej regulacji nie wpłyną na francuskie miasteczka, a imigranci trafią przede wszystkim do państw, które dotychczas nie godziły się na ich przyjmowanie. Wskazywał również, że udało się przekonać państwa Europy Wschodniej do zgody na pakt. W ocenie prezesa PiS wypowiedź Gabriela Attala „obnażyła kłamstwo Tuska”.

– Wszystko na to wskazuje, że kolejny raz Tusk w Polsce mówi jedno, a w UE robi co innego – stwierdził Jarosław Kaczyński. Jak dodał, „niepokojącym jest również to, iż prawdopodobnie zgoda na pakt migracyjny miała zostać wymuszona m.in. na polskim rządzie, co zasugerował francuski premier”. – W związku z tym w poniedziałek złożymy wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu celem przedstawienia kompleksowej informacji w tej sprawie przez premiera Tuska i okolicznościach, w jakich jego rząd zgodził się na pakt migracyjny i relokację migrantów w Polsce – podkreślił prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Unia Europejska przyjęła pakt migracyjny. Tusk mówi o negocjacjach Morawieckiego

Przypomnijmy, 14 maja Rada Unii Europejskiej przyjęła pakt migracyjny. Wzbudzającym najwięcej emocji elementem paktu jest obowiązkowa solidarność, która zakłada przyjmowanie migrantów. Relokację można zastąpić opłatą w wysokości około 20 tysięcy euro za każdą nieprzyjętą osobę. Ta reguła zacznie obowiązywać w 2026 roku.

Do działania UE odniósł się Donald Tusk. – Polska, mój rząd głosował przeciwko przyjęciu paktu migracyjnego. Od początku stanowisko Polski było tutaj jasne. Pakt migracyjny w tym kształcie został wynegocjowany jeszcze za rządów Mateusza Morawieckiego – powiedział premier. – Wokół paktu migracyjnego i migracji PiS toczy kampanię przeciwko mojemu rządowi, nieustannie nie licząc się z faktami. Nam udało się uzyskać takie zapisy w pakcie migracyjnym, które czynią ten pakt niegroźnym dla Polski, czy dużo mniej groźnym w konsekwencjach niż na początku – dodał szef rządu.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version