Polska 2050 opublikowała w mediach społecznościowych treść pisma, jakie zarząd partii skierował do premiera Donalda Tuska.
We wpisie nadmieniono, że realizacja tych punktów, z których aż cztery już są w umowie koalicyjnej, służy odnowie Koalicji 15 października.
Polska 2050 wysłała pismo do Donalda Tuska. Wskazano pięć punktów
Zarząd Polski 2050 podkreśla na wstępie, że są „zbudowani pierwszymi ustaleniami podjętymi przez Radę Liderów 5 czerwca”. „W nawiązaniu do tych uzgodnień przesyłamy na pana ręce pięć punktów programowych, które Polska 2050 przekazuje w celu uwzględnienia ich w pana exposé” – przekazano w piśmie.
Pierwszy punkt dotyczy ustawy medialnej, której celem jest odpartyjnienie mediów publicznych, na co zgodzono się w umowie koalicyjnej. „Mimo tego od półtora roku nie został złożony zapowiadany projekt ustawy medialnej” – zauważono.
„W naszej opinii szybkie naprawienie mediów publicznych w taki sposób, aby były realnie miejscem niezależnego dziennikarstwa i gwarantowały pluralizm, jest kluczowym zadaniem dla naszego koalicyjnego rządu w kontekście przywracania zaufania obywateli do instytucji publicznych” – wskazał zarząd Polski 2050.
Kolejny punkt odnosi się do tzw. ustawy antykuwetowej, która zakłada profesjonalizację Spółek Skarbu Państwa. „Zobowiązaliśmy się do wprowadzenia czytelnych kryteriów naboru na stanowiska zarządcze. Obiecaliśmy też wdrożenie najwyższych standardów ładu korporacyjnego w spółkach kontrolowanych przez Skarb Państwa” – przypomina Polska 2050.
Jak czytamy, projekt poselski w tej sprawie został odrzucony w Sejmie, dlatego partia proponuje, aby rząd do końca roku przygotował w tej sprawie projekt rządowy.
Polska 2050 chce realizacji postulatów. „Jesteśmy gotowi do współpracy”
W piśmie do Donalda Tuska znalazła się także ustawa o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami. Polska 2050 podkreśla, że jest to zmiana, na którą od wielu lat czeka środowisko osób z niepełnosprawnościami.
W dokumencie czytamy, że prace nad projektem ustawy są finalizowane, dlatego „zasadne byłoby ujęcie w exposé przyjęcia przez rząd tej ustawy do końca roku”.
Polska 2050 wyszła także z propozycją – „w duchu odpowiedzialności za stan finansów publicznych proponujemy, aby docelowo sfinansować te rozwiązanie z podatku od nadmiernych zysków banków„.
Na liście postulatów, z jakimi zwrócono się do premiera, znalazło się także mieszkalnictwo. Partia proponuje, aby zagwarantować w tym roku co najmniej 2 mld zł na ten cel. Zdaniem zarządu „dobra polityka mieszkaniowa powinna wzmacniać kierunek rozwoju Polski” skupiony nie tylko na metropolii.
Ostatnim punktem jest ustawa o szkołach wolnych od smartfonów. „Proponujemy, aby pierwszym krokiem w stronę poprawienia ochrony najmłodszych przed negatywnymi skutkami uzależnienia od smartfonów było wprowadzenie od kolejnego roku szkolnego zakazu korzystania z nich w szkołach podstawowych” – podkreślono.
Polska 2050 zaznacza, że są gotowi do współpracy, która „naprawi Polskę na pokolenia, nie na kadencję”.