Formalne przygotowania do wizyty mają ruszyć niebawem. Pałac Prezydencki nie zdradza na razie żadnych szczegółów.  

– Sami jeszcze nie wiemy, dopiero teraz ruszą wszystkie przygotowania, rozmowy z Kancelarią Premiera i dopinanie całej reszty – mówi nam jeden ze współpracowników prezydenta Andrzeja Dudy.  

Prezydent Duda i premier Tusk spotkają się z prezydentem USA

O zaproszeniu do Białego Domu w związku z 25. rocznicą przystąpienia Polski do NATO Pałac Prezydencki wiedział już od kilku tygodni. Jak ustaliła Interia od początku zaproszenie miało formułę wizyty w składzie prezydent Andrzej Duda oraz premier Donald Tusk. – To był pomysł Amerykanów – potwierdza nasz rozmówca z okolic Pałacu.

Po czwartkowym oświadczeniu Białego Domu, potwierdzającym, że 12 marca w Białym Domu Joe Biden spotka się z polskim prezydentem i premierem w przestrzeni medialnej rozgorzała dyskusja na temat detali dotyczącej podróży najważniejszych polskich polityków do USA. Padało m.in. pytanie o to, czy polecą jednym samolotem.

– Nie było jeszcze żadnych rozmów z KPRM na ten temat. Zakładamy jednak, że obaj politycy polecą osobno ze względów bezpieczeństwa i ze względu na obowiązujące przepisy – usłyszeliśmy w Pałacu Prezydenckim.

Po katastrofie smoleńskiej na mocy porozumienia Kancelarii Prezydenta, Kancelarii Premiera oraz Kancelarii Sejmu i Kancelarii Senatu przyjęto instrukcje, które zabraniają, by na pokładzie jednego samolotu podróżowali wspólnie prezydent i premier (a także prezydent i marszałek Sejmu czy premier i pierwszy wicepremier). Porozumienie między kancelariami zakłada również, że razem nie może latać więcej niż połowa składu rządu, więcej niż połowa Rady Bezpieczeństwa Narodowego, więcej niż połowa Kolegium ds. Służb Specjalnych, a także dowódcy strategicznych wojsk.

Wizyta prezydenta i premiera w USA. Sygnał dotyczący bezpieczeństwa Polski

Współpracownicy Andrzeja Dudy są przekonani, że wizyta w USA i spotkanie z prezydentem Joe Bidenem ma być sygnałem wysłanym także do Władimira Putina, że Polska jako członek NATO może czuć się bezpiecznie. 

– Sojusz polsko-amerykański musi być silny niezależnie od tego, kto aktualnie sprawuje władzę w Polsce i USA. To Stany Zjednoczone były i są gwarantem bezpieczeństwa w Europie. Rosyjska brutalna agresja na Ukrainę przypomniała to wszystkim bardzo wyraźnie. Dlatego należy cały czas zabiegać o wzmocnienie transatlantyckich relacji, przedstawiać nasz punkt widzenia (…) – przekonywał prezydent.

– Jako prezydent miałem okazję współpracować z trzema prezydentami Stanów Zjednoczonych Barakiem Obamą, Donaldem Trumpem i Joe Bidenem. W tym czasie bezpieczeństwo Polski było konsekwentnie wzmacniane niezależnie od tego, kto zasiadał w Białym Domu – mówił Andrzej Duda, nawiązując do tegorocznych wyborów prezydenckich w USA i trwającej kampanii wyborczej.

W oświadczeniu Białego Domu czytamy z kolei, że „przywódcy potwierdzą swoje niezachwiane poparcie dla obrony Ukrainy przed brutalną wojną Rosji”. Rzeczniczka administracji Joe Bidena Karine Jean-Pierre przekazała także, że amerykański prezydent wraz z Andrzejem Dudą i Donaldem Tuskiem będą „koordynować działania przed nadchodzącym szczytem NATO w Waszyngtonie”.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version