Postawiłeś na zieloną energię? Świetnie! Teraz jeszcze zacznij korzystać z prądu racjonalnie, a więc w najbardziej ekologicznych i ekonomicznych porach dnia.

W kwietniu tego roku po raz pierwszy w historii Polska przekroczyła 30-proc. próg udziału energii z OZE w produkcji energii i jej zużyciu. To wprawdzie mniej niż wynosi unijna średnia – w UE-27 udział OZE w produkcji energii wyniósł wiosną rekordowe 53,1 proc. – ale tendencja jest wyraźnie wzrostowa. Wraz z upowszechnianiem się zależnych od pogody źródeł odnawialnych rośnie waga tego, w jaki sposób i kiedy korzystamy z zielonej energii. O ile bowiem energia elektryczna uzyskana ze spalania węgla czy gazu może być produkowana w stabilny sposób, o tyle energia z paneli słonecznych czy farm wiatrowych ma okresy szczytowej produkcji przeplatane okresami spadku. Przykład? Systemy fotowoltaiczne są najbardziej efektywne w południe, za to największe zapotrzebowanie na prąd występuje zwykle wieczorami. To oznacza, że aby zbilansować krajowy system elektroenergetyczny, trzeba uzupełniać moce z elektrowni konwencjonalnej, a więc mało ekologicznej. Dlatego świadomy odbiorca, jeżeli chce maksymalnie ograniczyć swój ślad węglowy, powinien zmniejszać zużycie prądu w godzinach szczytu.

Jeśli argumenty ekologiczne to za mało, sięgnijmy po ekonomię. Racjonalne i elastyczne korzystanie z energii elektrycznej ma wpływ na wysokość rachunków za prąd. Domowe pranie może nas kosztować więcej lub mniej w zależności od tego, o której godzinie włączymy pralkę, bo w godzinach szczytu energia jest droższa niż w porze mniejszego zapotrzebowania na prąd. Tu świetnie sprawdza się rozwiązanie typu smart home, pozwalające na zaprogramowanie pracy AGD. Warto też zamontować oświetlenie współpracujące z czujnikami ruchu – gdy wychodzimy z pomieszczeń, nie musimy pamiętać, żeby wyłączyć światło. Poza godzinami szczytu warto też używać jednego z najbardziej energochłonnych sprzętów AGD, czyli piekarnika, który zużywa około 1,5 kWh na godzinę. Małe kroki przynoszą wielkie oszczędności.

Pomocna w planowaniu użytkowania urządzeń elektrycznych jest aplikacja opracowana przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Energetyczny Kompas pokazuje – uaktualniane codziennie – trzy rodzaje godzin. Zielone to te, w których nie ma konieczności ograniczania zużycia energii elektrycznej. Na żółto oznaczone są godziny szczytu – wtedy szczególnie warto oszczędzać prąd. Trzeci rodzaj to godziny czerwone – są one pokazywane tylko wówczas, gdy sytuacja w systemie elektroenergetycznym jest wyjątkowo trudna. Każda oszczędność okazuje się w tym czasie bardzo ważna! Użytkownicy aplikacji znajdą w niej także porady dotyczące tego, jak łatwo zaoszczędzić energię i obniżyć rachunki za prąd.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version