Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał niedawno ustawę o mobilizacji. W tym samym czasie pojawiła się informacja o czasowym zawieszeniu usług konsularnych dla mężczyzn w wieku poborowym przebywających poza granicami kraju. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy we wtorek 30 kwietnia opublikowało komunikat dotyczący decyzji.

Zobacz wideo
Przymusowa mobilizacja Ukraińców. Obywatele Ukrainy starają się zdobyć paszporty

Ukraińcy w wieku poborowym nie mogą skorzystać z usług konsularnych. Ministerstwo tłumaczy

Resort zaznaczył, że dostęp do usług konsularnych nie został zawieszony dla wszystkich mężczyzn, ale tylko tych w wieku poborowym i wyłącznie na określony czas. „Po upływie tego okresu przyjmowanie wniosków będzie kontynuowane. Mężczyźni w wieku poborowym, którzy uzupełnili swoje dane zgodnie z wymogami prawa, będą mieli możliwość ubiegania się o usługi konsularne, uzyskania miejsca w elektronicznej kolejce i umówienia się na wizytę w konsulacie” – poinformował ukraiński MSZ. 

„Przerwa techniczna” w przyjmowaniu nowych wniosków ma wynikać z konieczności przygotowania się do wejścia w życie nowych zasad świadczenia usług konsularnych dla wspomnianej kategorii obywateli w związku z ustawą o mobilizacji. „Celem jest zapewnienie sprawnego i zorganizowanego świadczenia usług wszystkim kategoriom obywateli w warunkach zmian ram prawnych” – wskazano. Wszystkie wnioski o skorzystanie z usług konsularnych, które zostały złożone do 23 kwietnia 2024 r. w zagranicznych placówkach dyplomatycznych, będą rozpatrywane. Wśród nich są także wnioski o wydanie paszportu na wyjazd za granic.

Natomiast nie zmieniło się zapewnianie doraźnej pomocy konsularnej w przypadku sytuacji nadzwyczajnych takich jak wypadki, zatrzymania lub klski ywioowe. Resort zapewnił, że pracownicy oferują niezbędną pomoc w pełnym zakresie wszystkim obywatelom, niezależnie od wieku i ich obowiązku dotyczącego pełnienia służby wojskowej. „Ponadto Ministerstwo Spraw Zagranicznych pracuje nad pakietem modernizacji świadczenia usług konsularnych dla obywateli Ukrainy, który uprości dostęp wszystkich kategorii obywateli do usług konsularnych, skróci czas procedur i umożliwi rozwiązanie szereg problemów związanych ze zwiększonym popytem w związku ze wzrostem liczby obywateli za granicą od 2022 roku”  – poinformowano.

Obywatele Ukrainy będą mieć problem z zatrudnieniem? Mężczyźni w połowie maja muszą zaktualizować książeczki wojskowe

Jak pisaliśmy w Gazeta.pl, brak dostępu do usług konsularnych jest równoznaczny z brakiem możliwości przedłużenia za granicą na przykład ważności paszportu i prawa jazdy. Natomiast brak ważnego paszportu nie pozwala na legalne zatrudnienie na terenie Unii Europejskiej.

Ustawa o mobilizacji wejdzie w życie w połowie maja. Dokument zakłada między innymi, że mężczyźni w wieku poborowym zarówno w kraju, jak i za granicą mają dwa miesiące na uzupełnienie swoich danych i zaktualizowanie książeczek wojskowych. „Obowiązek aktualizacji dokumentów istniał jeszcze przed przyjęciem nowej ustawy o mobilizacji. Jeśli ci ludzie wierzą, że ktoś tam, daleko na froncie, walczy i oddaje życie za ten kraj, a ktoś będzie siedział za granicą, ale jednocześnie będzie korzystał z usług tego kraju, to tak nie działa” – pisał minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. Więcej informacji na ten temat znajduje się w artykule: „Na Ukraińców w Polsce padł blady strach. Zawieszone usługi konsularne. Dane ZUS pokazują skalę problemu”.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version