Projekt ustawy w Sejmie: Przepisy proponowane przez grupę posłów Trzeciej Drogi i Partii Razem dotyczą rozpoznawania przez Sąd Najwyższy spraw związanych z przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi i wyborami uzupełniającymi do Senatu. Ustawa zakłada m.in., że o ważności wyborów stwierdzałaby nie Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, ale połączone izby: Cywilna, Karna oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał w 2021 r., że Izba Kontroli nie jest niezawisłym i bezstronnym sądem, bo zasiadają w niej tzw. neo-sędziowie. Prace nad ustawą mają ruszyć w styczniu.

Spotkanie Szymona Hołowni z Andrzejem Dudą: Skierowanie projektu do Sejmu zapowiadał w ostatnich dniach marszałek Sejmu Szymon Hołownia. W piątek rozmawiał na ten temat z prezydentem Andrzejem Dudą. – Pan prezydent nie powiedział nie, nie powiedział tak. Powiedział, że w momencie, w którym dostanie ustawę na swoje biurko, będzie się nad nią zastanawiał i podejmie decyzję, a w międzyczasie ma nadzieję na jeszcze parę dyskusji w tych sprawach – relacjonował Hołownia w poniedziałek w rozmowie z dziennikarzami.

Zobacz wideo Janina Ochojska: Mam za mało wiary, że mogę coś zmienić

Andrzej Duda o projekcie ustawy: – Jestem oczywiście otwarty na dyskusję na temat różnych idei legislacyjnych, także jeżeli chodzi o Sąd Najwyższy, tym bardziej, że generalnie jest powiedziane w Konstytucji, że rozstrzyga Sąd Najwyższy, więc tutaj można różnie dokonać oczywiście prawnej modyfikacji – komentował w poniedziałek prezydent w RMF FM. – Wszyscy [sędziowie – red.] są nominowani przez prezydenta RP, wszyscy złożyli przed prezydentem ślubowanie – dodał, odnosząc się do określenia „neo-sędziowie”.

Przeczytaj też o tym, jak pierwsza prezes SN Małgorzata Manowska zareagowała na ostatnią uchwałę rządu. Dostało się też Bodnarowi

Źródło: Projekt ustawy, Portalsamorzadowy.pl, RMF FM

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version