Rada Bezpieczeństwa Narodowego została zwołana na 10 czerwca. Posiedzenie odbędzie się na Podlasiu. Przy granicy z Białorusią pojawi się m.in. prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk. Spotkanie ma związek ze śmiercią polskiego żołnierza, który został zaatakowany nożem przez migranta.
Rada Bezpieczeństwa Narodowego zwołana przez Andrzeja Dudę
„Prezydent zwołuje (RBN – przyp. red.) tylko w szczególnych sytuacjach, a ta jest ważna z uwagi na bezpieczeństwo naszego państwa” – przekazał prezydencki minister Wojciech Kolarski w programie Studio PAP. Tematem posiedzenia będą sprawy bezpieczeństwa na granicy polsko-białoruskiej.
Najważniejsi polscy politycy spotkają się w Białymstoku. – RBN będzie mieć miejsce w Białymstoku w związku z tym, że właśnie przedmiotem posiedzenia Rady będą sprawy dotyczące naszej wschodniej granicy i tego co dzisiaj tam się dzieje – komentuje Kolarski. Chodzi m.in. o incydent, który miał miejsce pod koniec maja przy granicy polsko-białoruskiej. W wyniku zdarzenia śmierć poniósł polski żołnierz – zmarł w szpitalu w związku z obrażeniami odniesionymi po ataku migranta.
Posiedzenie RBN. Donald Tusk będzie przy granicy z Białorusią
– Będziemy się widzieli z panem prezydentem w poniedziałek tam przy granicy – powiedział Tusk w piątek podczas wygłaszania oświadczenia w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Premier dodał, że Władysław Kosiniak-Kamysz, minister obrony narodowej został zobowiązany do przygotowania propozycji zmian w polskim prawie. Nowe zapisy miałyby dać polskim żołnierzom poczucie prawnego bezpieczeństwa. Chodzi o wspieranie wojska, kiedy w obronie własnej lub polskiego terytorium używa broni. – Będę czekał na propozycje pana ministra Kosiniaka-Kamysza niecierpliwie. Jestem przekonany, że w poniedziałek na posiedzeniu rzdu pan minister będzie gotowy z tymi propozycjami – stwierdził Donald Tusk.
Rada Bezpieczeństwa Narodowego to organ doradczy prezydenta
Zgodnie z zapisem art. 135 Konstytucji Rada Bezpieczeństwa Narodowego to organ doradczy Prezydenta Rzeczypospolitej w zakresie wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa Państwa. W skład RBN wchodzą m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, szefowie MON, MSWiA i MSZ, koordynator służb specjalnych oraz szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Prezydent może zapraszać do udziału w pracach Rady również inne osoby, jeśli uzna to za wskazane.