Traktat o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych krótkiego i średniego zasięgu (INF) został zawarty w 1987 roku pomiędzy dwoma ówczesnymi przywódcami Rosji i USA – Michaiłem Gorbaczowem i Ronaldem Reaganem. Było to pierwsze porozumienie supermocarstw dotyczące redukcji arsenałów nuklearnych. Zostało ono podpisane w obawie przed ich przystąpieniem do nowego wyścigu zbrojeń. Władimir Putin w piątek 28 czerwca stwierdził jednak, że Rosja powinna się z niego wycofać.

Zobacz wideo Magdalena Górnicka-Partyka: Dla Bidena Polska jest ważnym wyznacznikiem bezpieczeństwa Europy

Rosja. Władimir Putin definitywnie zerwie traktat INF?

Powodem ewentualnej decyzji ma być to, że zdaniem przywódcy Rosji USA wznowiły produkcję rakiet, sprowadziły je na ćwiczenia do Danii oraz przewiozły na Filipiny. – Musimy na to odpowiedzieć i podjąć decyzję, co będziemy musieli zrobić dalej w tym kierunku – powiedział Władimir Putin, cytowany przez Agencję Reutera. – Najwyraźniej musimy rozpocząć produkcję tych systemów uderzeniowych, a następnie, na podstawie rzeczywistej sytuacji, podjąć decyzje o tym, gdzie, jeśli będzie to konieczne dla zapewnienia naszego bezpieczeństwa, je umieścić – dodał.

USA wycofały się z traktatu INF. „Pociski zwiększają zagrożenie rakietowe dla całej Europy”

Jak informował Państwowy Instytut Spraw Międzynarodowych (PISM), starania o skłonienie Rosji do przestrzegania traktatu INF sięgają 2013 roku. Donald Trump w 2018 roku zapowiedział wypowiedzenie porozumienia z powodu naruszeń, których przez lata miała dokonywać Rosja i dał jej 60 dni na zniszczenie rakiet 9M729 (SSC-8 w klasyfikacji NATO). Kreml jednak zaprzeczył tym doniesieniom i ocenił, że jest to pretekst do zerwania porozumienia, które wstrzymywało kraje przed produkcją rakiet o zasięgu od 500 do 5500 km.

W związku z brakiem reakcji, w 2019 roku USA formalnie wycofały się z traktatu, a NATO w pełni poparło tę decyzję i obarczyło winą za jego upadek Rosję. Porozumienie miało być bowiem nieskuteczne i utrudniać USA konwencjonalne odstraszanie Chin. Natomiast Rosja miała w tym czasie poszerzać swój arsenał. Jak zwrócił uwagę PISM, „pociski 9M729 zwiększają zagrożenie rakietowe dla całej Europy: mogą posłużyć zarówno do nuklearnego szantażu, jak i do precyzyjnych uderzeń konwencjonalnych”.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version