– To wybór narodu amerykańskiego i szanujemy go – w rozmowie z Interią o początku drugiej kadencji Donalda Trumpa mówi szefowa Parlamentu Europejskiego. – Jest też jednak nowa Izba Reprezentantów i nowy Senat, które stanowią odpowiednik Parlamentu Europejskiego i z których przedstawicielami zamierzam nadal blisko współpracować – podkreśla Roberta Metsola.

Maltańska polityczka zwraca uwagę, że „Unię Europejską i Stany Zjednoczone łączy głęboka więź”. – Zawsze wspólnie chroniliśmy fundamentalnych praw, rządów prawa i demokracji – przypomina przewodnicząca PE. I dodaje: – Wierzę, że to partnerstwo w przyszłości nadal będzie mieć fundamentalne znaczenie. Mam też nadzieję, że Stany Zjednoczone zobaczą, że podejście „Ameryka na pierwszym miejscu” nie zadziała, jeśli przekształci się w „Wyłącznie Ameryka”.

Trump zaczyna z przytupem

Od ponad doby Trump nie schodzi z ust świata. Od razu po zaprzysiężeniu na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych wydał szereg decyzji wykonawczych, które wywołały lawinę komentarzy na świecie. Wśród nich m.in. ogłoszenie stanu wyjątkowego na granicy amerykańsko-meksykańskiej, opuszczenie przez Stany Zjednoczone Światowej Organizacji Zdrowia czy wycofanie Ameryki z mających na celu walkę z kryzysem klimatycznym porozumień paryskich.

Olbrzymie emocje wzbudziła też decyzja o amnezji dla sporej części skazanych za szturm na Kapitol w styczniu 2021 roku. A także rozpoczęcie procedury masowych deportacji osób mieszkających w Stanach Zjednoczonych nielegalnie.

Donald Trump, 47. prezydent Stanów Zjednoczonych/BRENDAN SMIALOWSKI / AFP

Metsola do Trumpa: Ameryka też potrzebuje UE

Wstrząs nie ominie też Europy, a zwłaszcza Unii Europejskiej. Trump zarówno w kampanii wyborczej, jak i już po zdobyciu urzędu wielokrotnie straszył UE nałożenie wysokich ceł w celu zniwelowania deficytu handlowego Stanów Zjednoczonych ze Wspólnotą. Strofował też unijnych przywódców za wydawanie zbyt małych pieniędzy na bezpieczeństwo i obronność i zrzucanie odpowiedzialności za swój los na Amerykę. Jak zapowiadał, za jego prezydentury ma się to zmienić.

Europa musi zacząć lepiej działać, a nie tylko reagować na polityki płynąc zza Atlantyku. Musimy być gotowi, by stać na własnych nogach i brać swoje przeznaczenie we własne ręce. Potrzebujemy Stanów Zjednoczonych, ale Stany Zjednoczone tak samo potrzebują Europy

~ Roberta Metsola, przewodnicząca Parlamentu Europejskiego, w wywiadzie dla Interii

– Myślę, że najwyższy czas, żebyśmy przestali się martwić i poddawać zastraszaniu. Potrzebujemy więcej europejskiej pewności siebie. Przetrwaliśmy wcześniej cztery lata prezydentury Donalda Trumpa i wiemy, czego się spodziewać – studzi emocje przewodnicząca Parlamentu Europejskiego.

Jak mówi Interii Roberta Metsola, „będziemy współpracować z administracją Trumpa w dokładnie ten sam sposób, w jaki współpracowaliśmy z każdą poprzednią administracją, niezależnie od tego, czy kierowali nią republikanie, czy demokraci”.

Jedna z najważniejszych politycznych figur w Unii Europejskiej nie zamierza jednak przyjmować wobec Trumpa roli ofiary, która obawia się wysokiego wymiaru kary. – Europa musi zacząć lepiej działać, a nie tylko reagować na polityki płynąc zza Atlantyku – zwraca uwagę. O co dokładnie chodzi? – Musimy być gotowi, by stać na własnych nogach i brać swoje przeznaczenie we własne ręce. Potrzebujemy Stanów Zjednoczonych, ale Stany Zjednoczone tak samo potrzebują Europy – nie ma wątpliwości Metsola.

Cały wywiad z przewodniczącą Parlamentu Europejskiego do przeczytania tylko na łamach Interii w środę 22 stycznia. Poza relacjami UE ze Stanami Zjednoczonymi Roberta Metsola mówi w nim również m.in. o negocjacjach pokojowych między Ukrainą i Rosją, nowym politycznym ładzie w powojennej Europie czy odrodzeniu prawicowych i prokremlowskich populistów w krajach UE.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version