Od kilku dni temperatura we Włoszech oscyluje powyżej 30, a nawet 35 stopni Celsjusza. Fala upa³ów dotknęła między innymi stołeczny region Lacjum, ale nie tylko. Włoskie Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o wydaniu czerwonego, najwyższego alertu ostrzegawczego dla 12 miast. Obowiązuje w: Rzymie, Florencji, Mediolanie,Turynie, Bolonii, Bolzano, Brescii, Frosinone, Latinie, Perugii, Rieti, Turynie oraz Viterbo. W Katani, Genui, Reggio Calabria, Ankona, Campobasso, Werona uruchomiono słabsze alerty: żółte lub pomarańczowe – informuje włoska agencja prasowa ANSA. 

Zobacz wideo Pożary na greckiej wyspie Evia. Do akcji wkroczyły samoloty gaśnicze

Dotkliwe upały we Włoszech. Rzym walczy z ogniem. W szpitalach oblężenie

Skutki tak wysokiej temperatury odczuwają zarówno mieszkańcy, jak i turyści, którzy latem tłumnie odwiedzają Włochy. Już w ubiegłym tygodniu, sekretarz generalny włoskiego związku lekarzy, Pierino Di Silverio, alarmował, że w szpitalach rośnie liczba pacjentów przyjętych z problemami wynikającymi z upałów. Zgłaszają się osoby z objawami udaru cieplnego, odwodnienia czy zapaści krążeniowej. To głównie osoby starsze czy z chorobami wspó³istniej±cymi – podaje rainews.it. Ale do szpitali zgłaszają się także wyczerpani turyści, którzy zlekceważyli warunki pogodowe – informuje Radio Zet za PAP.

Upały znacznie zwiększają też ryzyko wystąpienia pożarów. Ogień wybuchł m.in. na wzgórzu Monte Mario, w północno-wschodniej części Rzymu. Ewakuowano sześć budynków oraz siedzibę publicznego nadawcy RAI. Według wstępnych ustaleń pożar zaczął się na nielegalnym obozowisku bezdomnych, ale ekstremalna temperatura i wiatr sprawiły, że ogień zaczął się błyskawicznie rozprzestrzeniać – relacjonowała ANSA. Jak podaje włoska agencja prasowa, z pożarami walczą też takie miejscowości jak Viterbro w Toskanii czy San Giuseppe Vesuviano w Kampanii. 

Bałkany płoną. Pożary w Macedonii i Chorwacji

Z falami upałów mierzą się też Bałkany. W Macedonii Północnej strażacy walczą z dziesiątkami pożarów. W ich gaszeniu nie pomaga silny wiatr. „Z powodu wysokiej temperatury mamy suchą roślinność i bardzo gorąca glebę, co utrudnia nam pracę” – powiedział Goran Stojanovski z macedońskiego centrum zarządzania kryzysowego cytowany przez agencje Reutera. Po¿ary występują także w Albanii. Z Shëngjin ewakuowano turystów. Z kolei chorwacka straż pożarna w ciągu ostatniej doby podjęła się przeszło 100 akcji gaśniczych. Więcej na ten temat w tekście next.gazeta.pl: Europę trawi ogień. Jeden region w szczególnie trudnej sytuacji. Ten kraj może poprosić o pomoc NATO

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version