To, jak dobrze potrafisz utrzymać równowagę na jednej nodze, może dokładnie wskazywać na twój wiek — wynika z nowego artykułu opublikowanego w czasopiśmie PLoS ONE. Dzieje się tak, ponieważ nasze mięśnie i nerwy pogarszają się wraz z wiekiem, utrudniając stanie na jednej nodze.

— Czas, przez jaki dana osoba może utrzymać równowagę na jednej nodze, wydaje się najbardziej wiarygodnym wyznacznikiem starzenia się, przewyższający siłę, chód i inne parametry fizjologiczne.

Wraz z wiekiem naturalnie tracimy masę mięśniową w procesie znanym jako sarkopenia. Włókna mięśniowe, zwłaszcza te szybkokurczliwe, odpowiedzialne za siłę i moc, kurczą się i zanikają, prowadząc do spadku ogólnej siły. Dodatkowo zdolność organizmu do naprawy uszkodzeń mięśni po ćwiczeniach lub urazach spada, co utrudnia regenerację i budowanie mięśni.

— Starzenie się powoduje spadek sprawności umysłowej i fizycznej. Stopniowa utrata aktywności fizycznej jest cechą charakterystyczną starzenia się. Sarkopenia jest jednym z najbardziej niszczycielskich skutków starzenia się, powodującym utratę masy mięśniowej, siły i funkcjonalności biomechanicznej człowieka — napisali naukowcy. — Odpowiednia siła mięśni, sprawny chód i dobra równowaga, które zmniejszają się wraz z wiekiem, są kluczowymi czynnikami przyczyniającymi się do niezależności i dobrego samopoczucia — podkreślili.

W artykule naukowcy opisują, w jaki sposób sprawdzili, w jaki starzenie się było związane z szerokim zakresem umiejętności. U 40 osób zbadano m.in: siłę chwytu, siłę kolan, równowagę podczas stania na obu nogach, równowagę podczas chodzenia i równowagę utrzymaną tylko na jednej nodze. Test na jednej nodze został przeprowadzony na dominującej i niedominującej nodze badanego i sprawdził, jak długo badany mógł pozostać na danej nodze, jak i jak bardzo się kołysał.

Stwierdzili oni, że czas, w którym badani mogli utrzymać równowagę na jednej nodze, pogarszał się wraz z wiekiem i że nie było różnicy w tej korelacji między płciami. Ponadto stwierdzili, że to, jak bardzo badany się kołysał, nie była związana ani z wiekiem, ani z płcią.

— Czas kroku jednostajnego jest ważną miarą słabości, niezależności i stanu upadku mięśniowego i okazuje się użytecznym narzędziem — stwierdzili naukowcy. — Pomimo jego znaczenia, spadek czasu postawy unipedalnej nie został odpowiednio zbadany w kontekście starzenia się.

Stanie na jednej nodze wymaga szeregu bodźców sensorycznych, a także wyrafinowanej kontroli mięśni, co oznacza, że może wiarygodnie pokazać, jak starzeje się ciało danej osoby.

— Równowaga na jednej nodze, jak wykazano w naszym badaniu, ulega najszybszemu spadkowi, odzwierciedlając związane z wiekiem spadki siły mięśni. Nasze wyniki podobne są do wcześniejszych badań sprawdzających szybkość, koordynację i zdolność integracji danych przez centralny układ nerwowy — stwierdzili naukowcy.

Badanie zostało przeprowadzone na zbyt małej grupie, więc potrzebna jest większa próba, aby potwierdzić związek między zdolnością utrzymywania równowagi a starzeniem się. Ponadto, ponieważ jest to badanie obserwacyjne, nie może ono udowodnić, że jedna rzecz powoduje drugą, a jedynie, że są one ze sobą powiązane.

Tekst opublikowany w amerykańskim „Newsweeku”. Tytuł, lead i śródtytuły od redakcji „Newsweek Polska”.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version