– Dziś odbędzie się pierwsze w tym rządzie posiedzenie komitetu bezpieczeństwa, czyli łączne posiedzenie prowadzone przez pana premiera, ministra obrony narodowej, ministra spraw zagranicznych, spraw wewnętrznych, dotyczące kwestii bezpieczeństwa tych najbardziej wrażliwych, w klauzuli ściśle tajne – poinformował w środę na antenie Polsat News Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Zobacz wideo
Tusk przekazał Dudzie dokumenty dot. Pegasusa. „Lista ofiar tych praktyk jest bardzo długa”

Rząd reaktywuje komitet ds. bezpieczeństwa. To na jego czele stał wcześniej Kaczyński

Przypomnijmy, wcześniej przewodniczącym komitetu do spraw bezpieczeństwa narodowego i obrony był Jarosław Kaczyński. Prezes PiS na początku października 2020 roku dołączył do rządu Mateusza Morawieckiego w randze wicepremiera. W czerwcu zeszłego roku na czele komitetu stanął Mariusz Błaszczak.

Do zadań komitetu należy:

  • koordynacja przygotowań, działań i sprawnego podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa i obrony państwa;
  • rekomendowanie propozycji premierowi lub rządowi w tym zakresie;
  • analizowanie rządowej polityki bezpieczeństwa;
  • analizowanie rocznych sprawozdań przedstawianych przez szefów z działalności podległych im służb specjalnych;
  • koordynowania działalności Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego i Centralnego Biura Antykorupcyjnego, a także działalności służb specjalnych z Policją, Strażą Graniczną, Strażą Marszałkowską, Żandarmerią Wojskową, Służbą Ochrony Państwa, Krajową Administracją Skarbową, organami informacji finansowej i służbami rozpoznania Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz ich współdziałania w dziedzinie ochrony bezpieczeństwa państwa.

Jak podkreślał podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jarosław Wenderlich w odpowiedzi na zapytanie posła Aleksandra Miszalskiego, komitet jest organem pomocniczym, pełniącym funkcje doradcze. „W kwestii wydawania wiążących decyzji dotyczących Wojska Polskiego, służb wewnętrznych, wymiaru sprawiedliwości czy spraw zagranicznych, należy podkreślić, że określone w zarządzeniu zadania Komitetu nie obejmują wydawania decyzji. (…) Przepisy zarządzenia nie przyznają także Przewodniczącemu Komitetu kompetencji w zakresie zarządzania Wojskiem Polskim, ani kompetencji w zakresie reprezentowania Państwa na arenie międzynarodowej. Ponadto, przepisy zarządzenia nie przewidują 'kompetencji nadzorczych’ Przewodniczącego Komitetu wobec ministrów, ani nie określają wzajemnych relacji pomiędzy Komitetem a Kolegium do Spraw Służb Specjalnych” – czytamy.

Jak dodał Jarosław Wenderlich,”w sprawie dostępu do informacji objętych klauzulą 'tajne’ i 'ściśle tajne’ (…) członek Rady Ministrów posiada dostęp do informacji niejawnych o klauzuli 'ściśle tajne’. W przypadku dostępu do informacji niejawnych pochodzących od Służb Wywiadowczych, informuję, że zgodnie z zasadą 'need to know’ informacje niejawne mogą być udostępniane tylko w zakresie niezbędnym do wykonywania przez daną osobę pracy lub pełnienia służby na zajmowanym stanowisku albo wykonywania czynności zleconych” – pisał ówczesny podsekretarz stanu w KPRM.

***

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version