Poza tym Komisja uzna, że Polska spełniła ostatni warunek niezbędny dla odblokowania funduszy spójności z unijnego budżetu – chodzi o Kartę Praw Podstawowych i gwarancje niezależności sądownictwa. Te dwie decyzje zapowiedziała w piątek w Warszawie przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen. Teraz następuje sfinalizowanie procedur – w południe kończy się procedura pisemna.

Trzecia decyzja, która zostanie ogłoszona w czwartek, to pozytywne zaopiniowanie wniosku Polski o przystąpienie do Europejskiej Prokuratury.

Zobacz wideo
Tusk ogłosił sukces w sprawie KPO. „Mamy to! Opłaca się być przyzwoitym”

Ważne dla Polski decyzje Komisji Europejskiej. Kiedy popłyną pieniądze z KPO?

Pierwsze pieni±dze z KPO popłyną do Polski w kwietniu, bo po zgodzie Komisji Europejskiej potrzebna jest jeszcze akceptacja unijnych krajów. Odblokowanie KPO to była sprawa pilna, bo prawie 60 miliardów euro Polska musi wydać do 2026 roku. Natomiast na wydanie funduszy spójności z unijnego budżetu – ponad 76 miliardów euro – Polska ma czas do końca dekady.

Wiceminister Jan Szyszko przekazał, że w pierwszej kolejności unijne środki umożliwią realizowanie programu Czyste Powietrze oraz pozwolą inwestować w transport kolejowy i cyfryzację transportu. Pieniądze, których odblokowanie zapowiedziała szefowa Komisji Europejskiej, będą pochodziły z programu Next Generation EU i z Funduszu Spójności.

Cała pula ponad 136 miliardów euro była do tej pory zablokowana, bo Komisja zarzucała Polsce brak gwarancji niezależności sądownictwa. Przygotowany przez nowy polski rząd plan reform w wymiarze sprawiedliwości miał przekonać Brukselę do zmiany stanowiska. Nie bez znaczenia była także decyzja Polski o przystąpieniu do Europejskiej Prokuratury, która ocenia prawidłowe wydawanie unijnych funduszy. Dokumenty w tej sprawie minister sprawiedliwości podpisał na początku roku i przesłał jej do Brukseli, by tę decyzję notyfikowała Komisja Europejska.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version