— Na dobre rozpoczyna się walka o schedę po prezesie — uważa Tomasz Sekielski, redaktor naczelny „Newsweeka”. Jarosław Kaczyński otrzymał cios z nieoczekiwanej strony, bo od prof. Andrzeja Nowaka, autorytetu intelektualnego prawicy.

Historyk domaga się ustąpienia prezesa PiS i większego radykalizmu w uprawianej polityce. Wskazuje też dwóch kandydatów na następców Kaczyńskiego.

— Na chwilę mnie zatkało, gdy to usłyszałem. Myślę, że to jest świetny wybór, a Tomek wymyślił nawet, żeby obaj panowie razem zarządzali PiS — ironizuje Bartosz Węglarczyk, redaktor naczelny Onetu, który razem z Tomaszem Sekielskim prowadzi podcast „Naczelni”. Kogo wytypował prof. Nowak? Wybór padł na Przemysława Czarnka i Patryka Jakiego. To oni mieliby poprowadzić PiS w nową polityczną erę.

— Najwyraźniej wybór został dokonany na podstawie kryterium: „kto głośniej drze ryja”. Prezes za mało krzyczał, był za mało zdecydowany. Po prostu potrzebne jest więcej betonu i to ma być żelbeton wylany. To ma być to samo, co było, tylko ostrzej i głośniej — dodaje Sekielski, przepraszając za kolokwialne porównanie.

Czarnek i Jaki znani są w Zjednoczonej Prawicy z ostrego języka. Były minister edukacji folguje sobie podczas obrad komisji ds. wyborów kopertowych.

Prof. Nowak, intelektualny guru prawicy, przedstawił „listę błędów i zaniechań” Kaczyńskiego na łamach niszowego dwumiesięcznika „Arcana”. Tym samym stał się jedną z pierwszych prominentnych osób w obozie prawicy, która powiedziała głośno to, co do tej pory mówiło się w kuluarach.

— Jeden z głównych ideologów tej partii, człowiek, który przez lata był bardzo słuchany, również przez Jarosława Kaczyńskiego mówi wprost: pana czas w polityce się skończył. Myślę, pojawią się kolejne głosy, choć prof. Nowak jest pierwszym najodważniejszym — podkreśla Sekielski.

Węglarczyk uważa, że prezydent Andrzej Duda chciałby stanąć na czele Prawa i Sprawiedliwości, ale Sekielski hamuje te przewidywania, uważając, że Dudę polityka nudzi, więc nie jest najlepszym kandydatem.

Węglarczyk i Sekielski w najnowszym odcinku podcastu „Naczelni” komentują sytuację w partii, która przez osiem lat rządziła w Polsce. Przypominają, że prezes zdusił w zarodku dyskusję po wygranych, choć jednocześnie przegranych wyborach, a dobrej atmosfery w ugrupowaniu nie budują doniesienia o rzekomych podsłuchach. System inwigilacji Pegasus miał być używany również do podsłuchiwania polityków PiS, co sprawia — zdaniem Sekielskiego — że siły odśrodkowe są mocniejsze i rozsadzają PiS.

— Coraz częściej zastanawiam się, czy jednak nie dojdzie tam do poważnego przewrotu, co oznaczałoby, że PiS może się rozpaść na kilka prawicowych partii — analizuje naczelny „Newsweeka”.

Węglarczyk nie ma wątpliwości, że system był wycelowany przez PiS również w samych polityków PiS. Dodaje, że Pegasus jest łatwy w obsłudze i z pewnością był używany przez funkcjonariuszy partii do sprawdzania „swoich”. Sekielski przypomina z kolei słowa posła Przemysława Wiplera, który twierdzi, że Pegasusa instalowano również na prywatnych komputerach funkcjonariuszy służb, co oznaczałoby, że mogli korzystać z narzędzia w domu. Jeśli te informacje się potwierdzą, to świadczyłoby to o skali nadużyć.

Autorzy podcastu „Naczelni” domagają się od rządzącej kolacji jawności i przejrzystości działań. Uważają, że społeczeństwo powinno wiedzieć kto, kogo i dlaczego podsłuchiwał.

— Transparentność. Tym miała się różnić nowa ekipa od PiS-u, który nie odpowiadał na pytania dziennikarzy, nie tłumaczył się, nie wyjaśniał, nie pokazywał, tworzyli rzeczywistość równoległą. Ta ekipa, jeśli nie chce stracić zaufania wyborców, musi być transparentna. Nie wystarczy powiedzieć, że była patologia, ale trzeba konkretnie pokazać, jaka to była patologia, kto za nią odpowiada, kto podejmował decyzje, kto je wykonywał — mówi Sekielski.

To nowy podcast Bartosza Węglarczyka, redaktora naczelnego Onetu oraz Tomasza Sekielskiego, redaktora naczelnego „Newsweeka”, który dostępny jest w aplikacji Onet Audio. „Naczelni” to luźna rozmowa i komentarz do najważniejszych bieżących wydarzeń politycznych i społecznych. W każdym odcinku redaktorzy naczelni będą w dostępny sposób tłumaczyć to, co dzieje się w polskiej polityce, ale nie tylko. Zapraszamy!

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version