Wybory w Niemczech: W niedzielę 23 lutego Niemcy wybiorą posłów do Bundestagu. Głosowanie rozpoczęło się o godzinie 8 i potrwa do 18. Zaraz po zakończeniu głosowania znane będą sondażowe wyniki. W wyborach bierze udział 29 partii, ale tylko kilka ugrupowań ma realne szanse na rządzenie.
CDU/CSU i AfD na czele: Przedwyborcze sondaże pokazują, że cztery ugrupowania mogą osiągnąć dwucyfrowe wyniki. Blok partii chadeckich CDU/CSU to główny faworyt. Jego kandydatem na kanclerza jest Friedrich Merz, który najpewniej zastąpi na tym stanowisku Olafa Scholza. Według sonda¿y CDU/CSU zdobędzie około 30 proc. głosów. Drugie miejsce, z ponad 20-procentowym wynikiem, ma zająć nacjonalistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD).
Kluczowe znaczenie mniejszych partii: Socjaldemokratyczna Partia Niemiec oraz Zieloni, czyli partie tworzące obecny rząd Olafa Scholza, zgodnie z sondażami będą walczyć o trzecie miejsce. Decydujące znaczenie w kontekście utworzenia nowej koalicji rządzącej będą miały wyniki mniejszych partii. Prognozuje się, że trzy takie ugrupowania mogą przekroczyć pięcioprocentowy próg wyborczy. To liberalne FDP oraz dwie partie lewicowe – Die Linke i Sojusz Sahry Wagenknecht. Największy problem ze znalezieniem potencjalnych koalicjantów może mieć AfD. Z dotychczasowych informacji wynika, że inne partie nie chcą współpracować z Alternatywą dla Niemiec.
Elon Musk wspiera Alternatywę dla Niemiec: W dniu wyborów swoje poparcie dla AfD wyraził Elon Musk. Na portalu X opublikował wpis, w którym zamieścił niemieckie flagi oraz napis „AfD!”. Nie po raz pierwszy Musk deklaruje swoją sympatię dla tego ugrupowania. W styczniu miliarder rozmawiał z liderką partii Alice Weidel, twierdził też, że AfD jest „ostatnią iskierką nadziei” dla Niemiec i zachęcał do głosowania na nią. Elon Musk pojawił się też na konwencji AfD, gdzie powiedział, że Niemcy powinni pozbyć się „poczucia winy” za swoją historię. Te słowa skrytykował m.in. Donald Tusk. Negatywnie zaangażowanie Muska w kampanię AfD oceniła wicerzeczniczka niemieckiego rządu, która stwierdziła pod koniec ubiegłego roku, że miliarder „próbuje swoimi wypowiedziami wpłynąć na wybory do Bundestagu„.
Więcej o wyborach w Niemczech przeczytasz w rozmowie Przemysława Średzińskiego z redaktorem naczelnym Sekcji Polskiej „Deutsche Welle” Bartoszem Dudkiem „’W otoczeniu Merza jest polityk polskiego pochodzenia’. Kto naprawi 'chorego człowieka Europy’?”.
Źródła: IAR, Elon Musk na X, Gazeta.pl (1, 2, 3, 4)