Standard z XIX wieku: Jako pierwszy normę temperatury ciała dla zdrowego człowieka wyznaczył w 1870 roku niemiecki lekarz Carl Wunderlich. Według jego obliczeń wynosiła ona 37 stopni Celsjusza, lecz na przestrzeni lat wartość ta została skorygowana. Od wielu dekad powszechnie uznaje się, że norma wynosi 36,6 stopnia. Badania naukowe przeprowadzone na przestrzeni ostatnich dwóch dekad wskazują jednak, że również ta wartość może ulec wkrótce obniżeniu.
Średnia się obniża: Choć badanie z 2017 roku przeprowadzone na 35 tysiącach dorosłych mieszkańców Wielkiej Brytanii potwierdziło normę 36,6 stopni, już trzy lata zespół badaczy z Palo Alto pod kierownictwem dr Julie Parsonnet z Uniwersytetu Stanforda dokonał zaskakującego odkrycia. Naukowcy nie tylko wykazali, że średnia wartość temperatury pośród uczestników badania wynosiła 36,4 stopnia. Dzięki archiwalnym wynikom pomiarów termometrem z ostatnich 160 lat ustalili również, że norma stale spadała na przestrzeni dekad.
Zmiana poziomu życia: Według dr Parsonnet przyczyną może być spowolnienie ludzkiego metabolizmu będące wynikiem lepszego dostępu do żywności i opieki lekarskiej w krajach rozwiniętych. – Ludzie stali się wyżsi, ciężsi, zimniejsi i żyją dłużej. Wszystkie te cztery rzeczy w pewnym sensie są ze sobą powiązane – zauważyła. Nowe światło na sprawę rzuca również badanie przeprowadzone przez zespół prof. Michaela Gurvena z Uniwersytetu Kalifornijskiego. Naukowcy przyjrzeli się bowiem boliwijskiemu plemieniu Tsimane, które ma ograniczony dostęp do nowoczesnych dóbr oraz specjalistycznej opieki medycznej.
Dynamiczna zmiana: Gdy w 2002 roku badacze przeprowadzili pierwsze pomiary temperatury ciała pośród ludności Tsimane, średnia wynosiła jeszcze około 37 stopni. Na przestrzeni 16 lat wartość ta konsekwentnie spadała o około 0,05 stopnia, by już w 2018 roku wynieść 36,5 stopnia. Naukowcy nie byli w stanie jednoznacznie określić przyczyny tej zmiany, ale podejrzewają, że również to może być skutkiem większego dostępu do leków i opieki medycznej, a także żywności lepszej jakości.
Czynniki indywidualne: Również zdaniem prof. Gurvena spadająca średnia temperatury ciała jest wynikiem wyższych standardów higieny, dostępu do szczepień i czystej wody, a także nowych technologii, takich jak klimatyzacje czy ogrzewanie. Naukowcy zauważają, że norma temperatury jest nie tylko kwestią globalną, ale również indywidualną. Decydować mogą o niej kwestie takie jak wiek, typ ciała, dieta i aktywność fizyczna, a nawet sposób pomiaru. Badania wskazują bowiem, że średnia mierzonej temperatury różni się między typami termometrów.
Przeczytaj również: „600 plus na dentystę. Te osoby mogą skorzystać”.
Źródła: Science Advances, National Geographic, Smithsonian Magazine, ZdrowieGo