Jak podaje BBC, w stanie Asam żyje największe, dzikie stado słoni. Niestety wraz z rozwojem infrastruktury zmniejszają się ich siedliska a naturalne korytarze komunikacyjne naruszane. Dochodzi też do wypadków z udziałem ludzi.
Aplikacja by uniknąć konfrontacji
Apkę opracowała indyjska organizacja Aranyak, która zajmuje się różnorodnością biologiczną w północno-wschodniej części kraju. Od pokoleń hinduscy rolnicy walczą o swoje plony ze słoniami – rok rocznie blisko pół mln rolników zmaga się ze zniszczeniami wyrządzonymi przez słonie. Dostępny jest opracowany przez Aranyak podręcznik – dotyczy ogrodzeń pod napięciem, zasilanych energią słoneczną, które mają odstraszać zwierzęta.
Teraz organizacja poszła o krok dalej. Stworzyli specjalną aplikację dla mieszkańców stanu Asam. HaatiApp ma przede wszystkim informować użytkowników, gdzie znajdują się stada słoni i w którym kierunku przemieszczają się. Poza tym będzie można za jej pomocą pobrać formularz odszkodowania za szkody, obrażenia ciała lub śmierć w wyniku ataku słoni.
Według WWF na wolności pozostało mniej niż 50 tys. słoni indyjskich (Elephas maximus). Ich populacja zmniejszyła się o blisko połowę. Są wpisane na czerwoną listę Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (ICUN) jako gatunek zagrożony.
Słonie indyjskie mają charakterystyczną ciemnoszarą lub brązową skórę z różowymi oraz plamy na pysku, uszach i trąbie, mylnie określanymi jako przebarwienia. Mimo że są mniejsze od swoich afrykańskich kuzynów, to są waleczne i potrafią być bardzo groźne.
Na swój sposób są podobne do ludzi. Mają nawet swoje rytuały, np. pogrzebowe. Jak już informowaliśmy, w Bengalu w Indiach zespół ekspertów odkrył resztki ciał pięciorga słoniątek, które najprawdopodobniej zostały zakopane w rowach wykopanych już przez ludzi w celu nawadniania okolicy. Ślady ciosów i sposób zakopania zwierząt wskazuje jednak na to, że dokonały tego słonie. Ciała młodych zwierząt znalazły się w rowach melioracyjnych, a stado przysypało je ziemią.
Mają nosa do pracy. Włoskie psy szkolone do odnajdywania gniazd żółwi morskich© 2024 Associated Press