Turcy poświęcają sporo czasu na badania nad kotami, bo też stosunek Turków do kotów jest unikalny w skali świata. Nie ma na świecie miasta, w którym żyłoby więcej bezdomnych kotów niż w Stambule. Szacunki wahają się od ponad stu tysięcy do miliona zwierząt, które traktowane są przez stambulczyków z namaszczeniem i troską, dokarmiane i zaopiekowane. Wielu Turków ma też koty w domach i kraj szczyci się wielką miłością do tych zwierząt.

Dlatego też naukowcy z tureckiego Uniwersytetu w Ankarze przeprowadzili szereg badań nad zachowaniem kotów bezdomnych i tych mieszkających z ludźmi. Zwłaszcza wyniki tych badań związanych z zachowaniami kotów w sytuacjach stresowych są interesujące. Można je przeczytać w „Frontiers in Veterinary Science”. Zostały przeprowadzone na 1211 kotach i ich właścicielach.

Koty drapią meble w domu pod wpływem stresu

Niezbicie wynika z tych eksperymentów i ankiet, że główne czynniki wywołujące drapanie szaf, foteli, kanap przez koty to czynniki behawioralne związane ze stresem. To forma wyrażenia przez nie stanu emocjonalnego. Dzieje się to nawet w sytuacji, gdy zwierzęta mają w domu zapewnione drapaki, co jest absolutnie niezbędne do ostrzenia i pielęgnacji pazurów. Wielu opiekunów kotów uważa jednak, że to wystarczy i załatwia sprawę odrapywania mebli przez ich podopiecznych. Niekoniecznie.

Koty potrzebują drapakówvera1703123RF/PICSEL

Łatwe do zauważenia było to, że im mocniej opiekun reaguje na drapanie mebli przez koty, im energiczniej rusza, by go odpędzić, tym zjawisko się nasila. Kot nie jest złośliwy, nie robi na złość człowiekowi. To jego odpowiedź na wzmożone napięcie, które wyczuwa. Jego reakcja na reakcję człowieka.

Stres jest bowiem głównym powodem drapania sprzętów domowych, bynajmniej nie konieczność pielęgnacji pazurów. Nerwowe sytuacje panujące w domu, czas trwania zabawy, chęć do zabawy i aktywność nocna, agresywność opiekuna, a nawet obecność dziecka w domu są wymienione we wnioskach jako powody takiego drapania. Znaczenie ma też lokalizacja drapaków, tak aby znajdowały się one w miejscach często odwiedzanych przez zwierzę.

Kocia sierść na mebalch to częsty problem właścicieli tych zwierzaków

Kocia sierść na mebalch to częsty problem właścicieli tych zwierzaków123RF/PICSEL

Z tego z kolei wynika prosty wniosek, że można ograniczyć odrapywanie mebli poprzez pracę z kotami. Zapewnienie kotu bezpiecznych kryjówek, wysokich punktów obserwacyjnych i dużej ilości możliwości zabawy może pomóc w złagodzeniu stresu i tym samym sprawia, że ich aktywność kieruje się w stronę innych zajęć. Kluczowe jest, jak czytamy, by nie nasilać sytuacji stresowych u kota, bo one przekładają się na jego kompulsywne drapanie.

Główne czynniki wywołujące drapania szaf, foteli, kanap przez koty to czynniki behawioralne związane ze stresem. To forma wyrażenia przez nie stanu emocjonalnego.

Badania wykazały, że zabawa z kotem ogranicza albo eliminuje takie kompulsywne zachowania, przy czym musi to być zabawa na warunkach zwierzęcia i w sposób, w jaki on lubi. To także kwestia kontaktu cielesnego, sposobu głaskania i wzajemnych relacji. „Nasze odkrycia mogą pomóc opiekunom w radzeniu sobie z drapaniem i przekierowywaniu go na inne aktywności kocie, co może przyczynić się do stworzenia bardziej harmonijnego środowiska życia zarówno dla kotów, jak i ich opiekunów” – mówi Salgirli Demi̇rbas, jeden z autorów badań.

Czy znasz się na kotach. Sprawdźmy to! Oto koci quiz

Koty zabrały się za choinkę© 2023 Associated Press

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version