Mały grzybek we wściekle żółtym kolorze to czubnik cytrynowy – grzyb nie występuje w naturze w Polsce. Dlaczego wyrósł w doniczce?

Egzotyczny czubnik cytrynowy

Jest to grzyb z rodziny pieczarkowatych (Leucocoprinus birnbaumii). Ma stożkowaty kapelusz, z wiekiem przechodzący dzwonkowatego do rozpostartego o średnicy od 1 do 8 cm, pokryty włóknistymi łuskami. Jest lśniący, o siarkowożółtej barwie. Maksymalnie wzrasta do 10 cm wysokości.

Jest to grzyb tropikalny, niejadalny. Ze względu na kolor nie do pomylenia.

Dlaczego czubnik cytrynowy wyrósł w doniczce?

Jest to sapotrof – grzyb cudzożywny, żywiący się pokarmem z materii organicznej zawartej w martwych organizmach lub ich resztkach. Gdy zapewnimy odpowiednie warunki w doniczce – szklarniowe, zbliżone do tropikalnych, to może pojawiać się nawet przez cały rok. Rozkłada też torf i inną martwą materię organiczną zawartą w ziemi.

Jego obecność nie zagraża roślinom. Jak czytamy w jednym z komentarzy pod zdjęciem czubnika cytrynowego na facebookowej stronie Słowińskiego Parku Narodowego – “Jeśli ma wpływ na roślinę, to tylko pozytywny.”

Jest to grzyb tropikalny, niejadalny. Ze względu na kolor nie do pomyleniaScience Photo Library/Science Photo LibraryEast News

W roślinach znaleziono drobinki plastikuPolsat News

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version