W świetle najnowszych badań naukowych, przeprowadzonych przez zespół z Uniwersytetu Tsukuba, nadmierna ilość snu może stać się czynnikiem ryzyka dla zdrowia nerek.
Japońscy badacze alarmują, że zbyt długie nocne odpoczynki mogą zakłócać równowagę hormonalną organizmu, co ma bezpośredni wpływ na funkcjonowanie nerek.
Choroba nerek, będąca przewlekłym stanem, w którym nerki tracą zdolność do filtrowania odpadów z krwi, dotyka miliony osób na całym świecie. Z danych amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom wynika, że blisko 35,5 mln dorosłych Amerykanów cierpi na tę dolegliwość, jednak większość z nich nie jest tego świadoma.
Shuai Guo, badacz zdrowia publicznego, podkreśla wagę zrozumienia wpływu zarówno nadmiernej, jak i niewystarczającej ilości snu na stan nerek. Wyniki badań zwracają uwagę na zaskakujące związki między długością snu a ryzykiem śmierci spowodowanej przez przewlekłe choroby nerek, szczególnie wśród młodszych osób.
Analiza, obejmująca ponad 95 tys. dorosłych Japończyków, monitorowanych przez niemal dwie dekady, wykazała, że osoby śpiące od ośmiu do dziewięciu godzin na dobę były narażone na 41-proc. wzrost ryzyka zgonu z powodu chorób nerek w porównaniu z tymi, które spędzały w łóżku od siedmiu do ośmiu godzin. Jeszcze większe ryzyko, sięgające 82 proc. dotyczyło osób śpiących dziewięć lub więcej godzin.
Naukowcy zwracają uwagę, że dłuższy sen może wpływać na poziom hormonów takich jak kortyzol czy melatonina, które mają znaczenie dla zdrowia nerek. Dodatkowo może on prowadzić do wzrostu poziomu białek przyczyniających się do zwłóknienia nerek, co z kolei może skutkować końcowym etapem przewlekłej choroby nerek.
Badacze zwracają również uwagę na możliwy związek długiego snu z obturacyjnym bezdechem sennym, który może bezpośrednio przyczyniać się do rozwoju i postępu choroby nerek. Ponadto długi sen może sygnalizować niski status społeczno-ekonomiczny, co wiąże się z ograniczonym dostępem do opieki medycznej i zwiększonym ryzykiem chorób nerek.
W obliczu tych wyników istnieje pilna potrzeba dalszych badań, które pozwolą na pełniejsze zrozumienie związku między snem a zdrowiem nerek. Czy nasze nocne nawyki mogą wpływać na długość i jakość życia? To pytanie, na które nauka musi znaleźć odpowiedź.
Tekst opublikowany w amerykańskim „Newsweeku”. Tytuł, lead i śródtytuły od redakcji „Newsweek Polska”.