Lada moment minie 100 pierwszych dni rządu Donalda Tuska, które hucznie zapowiadał sam premier, obiecując w kampanii 100 konkretów. Zacznie się czas rozliczeń, również tych dotyczących afer poprzedniej ekipy. Ile spraw zakończy się w sądzie?
Rozliczymy to, rozliczymy tamto. Zbadamy to, zbadamy tamto. Przeprowadzimy audyty tu i tam. Koalicja rządowa KO, Trzeciej Drogi i Lewicy doszła do władzy, obiecując zmęczonym wyborcom szybkie rozliczenie ośmiu lat rządów Zjednoczonej Prawicy. Czas leci i wkrótce nowa większość będzie musiała złożyć sprawozdanie.
— Pytanie, czy do tych rozliczeń rzeczywiście dojdzie. Bo ja też się zastanawiam, jak długo opinia publiczna, będzie cierpliwa. Obstawiam, że tak do po wakacjach — mówi w podcaście „Naczelni” Tomasz Sekielski, redaktor naczelny tygodnika „Newsweek”. — Moim zdaniem nie ma żadnego znaczenia, ile komisji śledczych zostanie powołanych — dodaje Bartosz Węglarczyk, redaktor naczelny Onetu.
Węglarczyk i Sekielski podkreślają w najnowszym odcinku podcastu „Naczelni”, że choć mamy w Polsce polityków — z różnych stron sceny politycznej — którzy są nieźli w gadaniu, to na końcu liczy się tylko to, co robią, również w kwestii rozliczenia poprzedników.
— Zobacz, mamy specjalną grupę komandosów Romana Giertycha, którzy mają rozliczać PiS. Gdzie oni są? Ci komandosi tak się zakamuflowali, że ich nie widać w ogóle. Wiesz, Roman Giertych to kolejny wybitny specjalista od gadania na Twitterze. To jest jego główne zajęcie — stwierdza Węglarczyk.
Liczą się tylko akty oskarżenia
— Ważne jest tylko jedno. Ile z tych śledztw zakończy się aktem oskarżenia wysłanym do sądu. To, co się dzieje w sądzie, to już jest oddzielna sprawa i może się w różny sposób skończyć. Ale prokuraturę i rozliczanie PiS-u można ocenić wyłącznie po liczbie aktów oskarżenia wysłanych do sądu. Na razie ich nie ma. Rozumiem, że jest jeszcze wcześnie. To jest 100 dni, które będziemy za chwilę obchodzić. Ale też chciałbym zwrócić uwagę, że np. można zacząć od dużo mniejszych rzeczy. Nie trzeba zaczynać od największych armat. Nie trzeba zaczynać od oskarżania PiS-u o nielegalne podsłuchy opozycji przez Pegasus. Można zacząć od mniejszej sprawy, jaką jest np. kupno Pegasusa — mówi Węglarczyk.
Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu odbyły się pierwsze przesłuchania komisji ds. Pegasusa. Uwaga opinii publicznej skupiła się na zeznaniach Jarosława Kaczyńskiego, prezesa PiS.
— Wiemy o tym, że został on (system Pegasus — przyp. red.) nielegalnie kupiony. I co prezes Kaczyński pośrednio przyznał, źle zostały użyte pieniądze. Fundusz Sprawiedliwości nie był od tego, żeby kupować oprogramowanie szpiegowskie. Może wyślijmy akt oskarżenia przeciwko komuś, np. panu Wosiowi, który się podpisał pod decyzją o kupnie Pegasusa. Zobaczmy, co się stanie, kiedy tym ludziom naprawdę zajrzy w oczy widmo siedzenia w areszcie i w więzieniu. To nie muszą być długie wyroki, ponieważ wbrew przekonaniu bardzo wielu osób, dla kogoś, kto nigdy nie siedział w więzieniu, wyrok pół roku więzienia i pięciu lat więzienia wygląda tak samo strasznie. W związku z tym zobaczmy, co się stanie, jak ci ludzie zaczną być skazywani albo nawet oskarżani formalnie o mniejsze rzeczy z mniejszymi możliwościami wyroków. Może się nagle okazać, że dużo chętniej opowiadają też o grubszych historiach — tłumaczy Węglarczyk.
Sekielski, komentując dotychczasowe prace komisji śledczych powołanych przez Sejm, ma jedną radę dla wszystkich członków i przewodniczących tych organów.
— Mniej popisów cyrkowych. Więcej przygotowywania się. Słuchajcie, jest taki prosty sposób dziennikarski. Bierzecie kogoś, do kogo macie zaufanie i zaczynacie zadawać mu pytania, które byście chcieli zadać swojemu rozmówcy, a ten odpowiada, wcielając się w jego rolę. Naprawdę, spędźcie przed ważnymi przesłuchaniami kilka dni, przygotujcie się, poczytajcie. Macie ekspertów, którzy też wam mogą pomóc — radzi redaktor naczelny „Newsweeka”.
Czym jest podcast „Naczelni”?
To nowy podcast Bartosza Węglarczyka, redaktora naczelnego Onetu oraz Tomasza Sekielskiego, redaktora naczelnego „Newsweeka”, który dostępny jest w aplikacji Onet Audio. „Naczelni” to luźna rozmowa i komentarz do najważniejszych bieżących wydarzeń politycznych i społecznych. W każdym odcinku redaktorzy naczelni będą w dostępny sposób tłumaczyć to, co dzieje się w polskiej polityce, ale nie tylko. Zapraszamy!