Według niego przyczyną są błędne decyzje polityczne, niedostateczna pomoc państw Zachodu i umacnianie się Rosji poprzez sojusze z innymi państwami uznawane za terrorystyczne.

– W armii, w działaniach chodzi głównie o przejęcie inicjatywy, a później jest moment, by utrzymać tę inicjatywę i iść za ciosem – tłumaczył genera³ Polko. Jak przypomniał: Ukraina miała taki czas pod koniec 2022 roku, gdzie rzeczywiście przejęła inicjatywę, gdzie HIMARS’y zrobiły różnicę na polu walki, a Rosja i Rosjanie nie zdążyli się umocnić i nie byli na to przygotowani. Były dowódca GROM wskazał jednak, że spóźnione i niedostateczne wsparcie Zachodu doprowadziły do utraty inicjatywy ukraińskiej armii.

Zobacz wideo
Niepokojące słowa Tuska: Ważą się nasze losy

– Gdyby wtedy Zachód przyszedł z pomocą, bez tych ograniczeń ilościowych, jakościowych, zasięgu broni, żeby to była broń dalekiego zasięgu, lotnictwa – no to pewnie wojna mogłaby się rozstrzygnąć w ciągu kilku miesięcy – dodał wojskowy.

Generał Polko: Ukraina musi uzyskać „wsparcie rakietowe średniego i dalekiego zasięgu”

Zdaniem generała Romana Polki, najlepszą strategią dla ukraińskiej armii jest obecnie przegrupowanie i opracowanie nowego planu ofensywy z pozycji defensywnej, przy większym wsparciu Zachodu.

– Teraz jest czas na to, żeby przejść do obrony, tak jak to mówił generał Załużny – przeformułować własne szyki i przygotować plan trzy, a nawet czteroletniej ofensywy – powiedział były dowódca GROM. Jak wyjaśnił, „ten pierwszy rok z pewnością musi być przeznaczony na to, żeby zbudować zdolności, dobrać nowych ludzi do prowadzenia działań, zapoznać się z techniką, zgrać oddziały i pododdziały”. Generał Roman Polko dodał, że Ukraina musi w tym czasie uzyskać też „wsparcie rakietowe średniego i dalekiego zasięgu, żeby uderzyć w zaplecze rosyjskie, a także wsparcie lotnicze”.

– Mam nadzieję, że to wszystko będzie Ukrainie dostarczone, bo Zachód ma takie możliwości – powiedział generał.

Dokładnie dwa lata temu, 24 lutego 2022 roku, rosyjskie wojska, wkroczyły na terytorium Ukrainy. Atak nastąpił także od strony Bia³orusi. Ukraińcy zdołali w pierwszych dniach odeprzeć atak na Kijów, a potem wyzwolić część zajętych terytoriów. Rosjanie wciąż okupują część wschodnich i południowych obwodów. W ostatnich miesiącach zintensyfikowali ofensywę.

Przez dwa lata wojny zginęły tysiące ludzi, żołnierzy i cywilów. Miliony osób straciły domy i zostały zmuszone do ucieczki w poszukiwaniu pomocy i bezpiecznego schronienia. Rosjanie nadal regularnie ostrzeliwują rakietami ukraińskie miasta.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version