Naukowcy zauważają, że w poprzednim roku udokumentowano rekordowy poziom stresu cieplnego w Europie. Są to warunki środowiskowe, w których organizm człowieka z trudem radzi sobie m.in. z wysoką temperaturą. Unijny raport stworzony przez Copernicus Climate Change Service i Światową Organizację Meteorologiczną ONZ (WMO) ujawnia skalę wydarzeń.

Lato w Europie staje się niebezpieczne

Długotrwały stres cieplny, na który składa się temperatura, wiatr, wilgotność, czy ciepło pochodzące z rozgrzanego betonu, mogą poważnie zagrozić zdrowiu. W niektórych przypadkach może spowodować nawet śmierć (wskutek udaru cieplnego, czy odwodnienia).

Specjaliści stwierdzają, że w ciągu ostatnich 20 lat w Europie wzrosła o około 30 proc. liczba zgonów związanych z upałami. Letnie fale upałów są coraz silniejsze i coraz dłuższe.

Obserwujemy rosnący trend w liczbie dni ze stresem cieplnym w całej Europie, a rok 2023 nie był wyjątkiem

Rebecca Emerton, klimatolog z Copernicus

Emerton dodała, że w poprzednim roku odnotowano również rekordową liczbę dni tzw. ekstremalnego stresu cieplnego. Jak wytłumaczyła: „Jest to odpowiednik odczuwalnej temperatury przekraczającej 46 stopni Celsjusza, w którym to momencie konieczne jest podjęcie działań w celu uniknięcia zagrożeń dla zdrowia, takich jak udar cieplny”.

Badacze twierdzą, że 23 lipca poprzedniego roku (był to szczyt letnich fal upałów) około 41 proc. południowej Europy doświadczyło bardzo silnego lub ekstremalnego stresu cieplnego. W poszczególnych obszarach Grecji, Turcji, Włoch i Francji wystąpiło do 10 dni ekstremalnego stresu cieplnego. Z kolei południowa Hiszpania doświadczyła do 80 dni bardzo silnego stresu tego typu.

Fale upałów coraz częściej nawiedzają Europę

Stres cieplny może być wyjątkowo niebezpieczny dla osób starszych, dzieci, osób pracujących na zewnątrz oraz zmagających się z innymi schorzeniami. Jednocześnie efekt ten jest silniejszy w miastach, gdzie jest zdecydowanie mniej roślinności, a jednocześnie więcej jest betonowych powierzchni, które mogą nagrzać się do ekstremalnych temperatur.

„Nasze budynki, miasta i styl życia są zbudowane wokół umiarkowanych i niskich temperatur. Wraz ze wzrostem słupka rtęci spowodowanym działalnością człowieka, Europa Północna stoi przed bezprecedensowym wyzwaniem adaptacyjnym” – powiedziała Emerton.

Według specjalistów silniejsze i dłuższe fale upałów, wraz ze starzejącą się europejską populacją mogą mieć „poważne konsekwencje dla zdrowia publicznego”.

„Widzimy, że mamy do czynienia z nadmierną śmiertelnością, gdy widzimy tak ekstremalne fale upałów, jak miało to miejsce w 2023 roku. Ten wzrost śmiertelności… dotyka zdecydowaną większość regionów europejskich. To poważny problem” – powiedział Alvaro Silva, klimatolog z WMO.

Badania pokazują, że Europa ociepla się dwa razy szybciej niż średnia światowa. Lodowce we wszystkich obszarach Europy skurczyły się, Grecja doświadczyła największych pożarów w historii UE. Jednocześnie poprzedni rok odznaczał się również znacznie większą liczbą powodzi, które dotknęły w sumie aż 1,6 mln osób. Szacuje się, że koszt ekonomiczny ekstremalnych zdarzeń wyniósł w sumie 13,4 mld euro.

„Wydarzenia”: Niszczą drzewa. Mały owad powoduje wielki problem na Półwyspie HelskimPolsat News

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version