Była najbardziej podziwianą i najbardziej znienawidzoną kobietą Ameryki. Polityczką, która była najbliżej przebicia najwyższego szklanego sufitu, a potem przegrała z mężczyzną, który chwalił się łapaniem kobiet za krocze.
Panie i panowie, moja matka, następna prezydentka USA, Hillary Clinton — anansuje Chelsea.
Huragan oklasków, przebitki na łzy w oczach kobiet na widowni, powszechny entuzjazm. Konwencja Demokratów w 2016 r. jest właściwie koronacją pierwszej kobiety, która doszła tak daleko — wygrała prawybory swojej partii — i na bank zostanie pierwszą prezydentką USA. Bo tak ciężko na to pracowała. Bo jest najlepiej przygotowaną osobą w historii. Bo jej przeciwnik — niejaki Donald Trump — jest, no cóż, niepoważny. Jej się to po prostu należy.
Cała na biało
Hillary Clinton, w białym kostiumie — biel jest kolorem sufrażystek — robi spacer po scenie, grzejąc się w miłym ciepełku miłości swojej partii. Podchodzi do mikrofonu i mówi, że Ameryka zaczyna dziś nowy rozdział. Że świat ich obserwuje. Że przyszłość jest w ich rękach, muszą ją tylko wybrać. — Rodacy, bądźmy silniejsi razem! — zachęca.
Trzy miesiące później Ameryka faktycznie dokonała wyboru i zaczęła nowy rozdział. A świat to obserwował z dużym niedowierzaniem.
Bywała niebezpieczną radykalną feministką: nie przyjęła, początkowo, nazwiska męża, zarabiała więcej od niego, publicznie zadeklarowała, że woli pracować niż piec ciasteczka. I nalegała, że „prawa kobiet są prawami człowieka”. Bywała tradycjonalistką, która wszystko mężowi wybacza, nawet zdradę w Gabinecie Owalnym ze stażystką w wieku ich córki i daje młodym kobietom zły przykład.
Bywała lewicową idealistką i pragmatyczną centrową karierowiczką. Zawsze była jednak kobietą zbyt ambitną, zbyt twardą, zbyt wymagającą. I ze zbyt dużym bagażem afer — własnych i męża.
Bohaterką przedostatniego odcinka prezydenckiej serii „Historii kobiet” jest Hillary Clinton.
Podcast „Historia kobiet”
Katarzyna Wężyk jest publicystką „Newsweeka”, podcasterką, autorką nagrodzonej dwoma Grand Pressami książki „Aborcja jest” oraz nominowanej do nagrody Gryfia „Kanada. Ulubiony kraj świata”.
Absolwentka politologii i podyplomowej amerykanistyki, stypendystka Fundacji Kościuszkowskiej i wiedeńskiego Institut für die Wissenschaften vom Menschen. Pracowała w Panoramie TVP, portalu tvn24.pl i „Gazecie Wyborczej”. Współprowadziła format „Herstorie”. W Onet Audio prowadzi podcast „Historia kobiet”.