Oficjalny komunikat dotyczący wizyty sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga w Polsce nie został jeszcze wydany. Jak podaje Informacyjna Agencja Radiowa, ze źródeł zbliżonych do Kwatery Głównej NATO wynika, że sekretarz generalny będzie we wtorek po południu m.in. w brygadzie pancernej w warszawskiej dzielnicy Wesoła.

Zobacz wideo
Zobacz także: Duda spotkał się z Trumpem. Spotkaniu towarzyszyły uściski i serdeczności

Rada NATO-Ukraina. „Wsparcie dla Ukrainy to inwestycja w nasze bezpieczeństwo”

W piątek odbyło się posiedzenie Rady NATO-Ukraina. Sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg poinformował potem, że ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski przekazał NATO-wskim ministrom obrony szczegóły dotyczące sytuacji na froncie i „pilną potrzebę” kolejnych elementów obrony powietrznej dla Ukrainy. Ministrowie NATO zgodzili się na dalsze wsparcie dla Ukrainy, w tym właśnie obronę powietrzną. NATO przeanalizowało swoje zasoby i okazało się, że ma systemy, które może przekazać Ukrainie.

Szef NATO dodał, że uzbrojenie przekazywane Ukrainie, jest wykorzystywane do niszczenia rosyjskich zdolności obronnych. – Dlatego wsparcie dla Ukrainy to nie działalność charytatywna, tylko inwestycja w nasze bezpieczeństwo – tłumaczył Jens Stoltenberg. Kraje NATO, które nie dysponują systemami obrony powietrznej, zobowiązały się przekazać Ukrainie pieniądze.

Pakiet dla Ukrainy. Izba Reprezentantów podjęła decyzję

Wizyta Jensa Stoltenberga odbywa się również tuż po tym, jak w sobotę Izba Reprezentantów zagłosowała za pakietem finansowym dla Ukrainy. Teraz decyzję musi podjąć amerykański senat. Unia Europejska i Sojusz Północnoatlantycki apelują o szybką decyzję.

Sekretarz generalny NATO podkreślał w weekend, że amerykański pakiet uzupełni dziesiątki miliardów pomocy udzielanej Ukrainie przez europejskich sojuszników. „Ukraina wykorzystuje broń dostarczaną przez sojuszników NATO, by zniszczyć rosyjskie zdolności bojowe. Dzięki temu wszyscy w Europie i Ameryce Północnej jesteśmy bezpieczniejsi” – wskazywał Jens Stoltenberg. Przypomniał też, że w piątek na Radzie NATO-Ukraina ministrowie obrony państw Sojuszu zgodzili się zapewnić Ukrainie dalsze wsparcie wojskowe i systemy obrony powietrznej.

– To jasny sygnał wysłany do Kremla – tak przewodniczący Rady Europejskiej skomentował przyjęcie przez amerykańską Izbę Reprezentantów pakietu pomocy finansowej dla Ukrainy. „Ci, którzy wierzą w wolność i Kartę ONZ, będą nadal wspierać Ukrainę i jej naród” – napisał na portalu X Charles Michel. Pakiet finansowy wysokości ponad 60 miliardów dolarów szef Rady nazwał kluczowym i od dawna oczekiwanym.

Ukraina zasługuje na wszelkie wsparcie w wojnie przeciwko Rosji – to z kolei komentarz przewodniczącej Komisji Europejskiej. Ursula von der Leyen, zwracając się do Senatu o jak najszybsze przyjęcie pakietu, napisała na portalu X, że stawką jest życie. Szefowa Komisji zaznaczyła też, że sojusznicy transatlantyccy są zjednoczeni we wsparciu dla wolności i demokracji.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version