Naukowcy odkryli, że utrata wagi za pomocą postu przerywanego może powodować zmiany w aktywności mózgu i mikrobiomie jelitowym.

Badania wykazały, że popularna dieta może powodować trwałe zmiany zarówno w mózgu, jak i bakteriach w jelitach.

Post przerywany (intermintent fasting, intermittent energy restriction — IER) jest najpopularniejszą dietą w Stanach Zjednoczonych. Zgodnie z teorią, częste poszczenie może pomóc ludziom wyjść z nawyku ciągłego jedzenia i daje organizmowi czas na skupienie się na spalaniu już spożytego pokarmu, a nie na trawieniu nowego.

Teraz naukowcy odkryli, że dieta ta może wpływać na wzajemne oddziaływanie między aktywnością mózgu a mikrobiomem jelitowym, czyli zbiorem dobrych bakterii żyjących w jelitach.

Zrozumienie tych zależności, zdaniem zespołu, może rzucić nowe światło na czynniki związane z udaną dietą i utrzymaniem zdrowej wagi. Pełne wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie „Frontiers in Cellular and Infection Microbiology”.

— Zaobserwowane zmiany w mikrobiomie jelitowym i aktywności w regionach mózgu związanych z uzależnieniami podczas i po utracie wagi są bardzo dynamiczne i sprzężone w czasie — powiedział profesor Qiang Zeng, badacz z Instytutu Zarządzania Zdrowiem Szpitala Ogólnego PLA w Pekinie.

Zeng i jego koledzy z zespołu monitorowali mikrobiom jelitowy, krew i aktywność mózgu 25 dorosłych Chińczyków w wieku ok. 27 lat. Wszyscy uczestnicy byli otyli, ze wskaźnikiem masy ciała między 28-45 (osoba jest klasyfikowana jako otyła, jeśli BMI przekracza 30).

Otyłość jest głównym czynnikiem ryzyka wielu chorób, w tym chorób układu krążenia i cukrzycy. Ponad miliard ludzi na całym świecie jest otyłych, a wielu z nich próbuje schudnąć, stosując różne diety, w tym post przerywany.

W badaniu każdy uczestnik przeszedł dwie fazy: fazę postu „wysokokontrolowanego” i fazę postu „niskokontrolowanego”.

Podczas fazy wysokiej kontroli, uczestnicy spędzili 32 dni, otrzymując posiłki od dietetyków, które powoli zmniejszały liczbę kalorii do ok. jednej czwartej ich podstawowego zapotrzebowania na energię.

Przez kolejne 30 dni przechodzili przez fazę postu, otrzymywali listę zalecanych pokarmów, zaprojektowanych tak, aby dostarczać kobietom tylko 500 kalorii dziennie, a mężczyznom 600 kalorii dziennie.

Po tych postach stwierdzono, że uczestnicy stracili średnio około 7,7 kg — czyli ok. 7,8 proc. ich średniej masy ciała.

Autorzy odkryli również, że mikrobiom pacjentów uległ zmianie, a liczba niektórych gatunków bakterii gwałtownie wzrosła, podczas gdy liczba innych, w tym Escherichia coli, spadła.

E. coli jest powszechną bakterią, a niektóre jej szczepy powodują takie choroby jak biegunka, infekcje dróg moczowych, choroby układu oddechowego i zapalenie płuc.

Naukowcy poinformowali, że niektóre regiony mózgu związane z regulacją apetytu i uzależnienia odnotowały obniżony poziom aktywności po postach i stwierdzili, że było to wynikiem zmian w mikrobiomie.

Zespół odkrył, że wysoka liczebność niektórych bakterii, w tym E. coli, była związana ze zmniejszoną aktywnością w regionie mózgu, który odgrywa rolę w sile woli podczas odchudzania.

Stwierdzono również, że obfitość innych gatunków bakterii była dodatnio skorelowana ze zwiększoną aktywnością w obszarach mózgu związanych z uwagą, emocjami i uczeniem się.

— Uważa się, że mikrobiom jelitowy komunikuje się z mózgiem w złożony, dwukierunkowy sposób — powiedziała współautorka pracy, Xiaoning Wang z Instytutu Geriatrii w Szpitalu Ogólnym PLA.

— Mikrobiom wytwarza neuroprzekaźniki i neurotoksyny, które docierają do mózgu poprzez nerwy i krążenie krwi. W zamian mózg kontroluje zachowania żywieniowe, podczas gdy składniki odżywcze z naszej diety zmieniają skład mikrobiomu jelitowego — dodała Xiaoning.

Sugeruje to, że zmiany w mózgu i zmiany w mikrobiomie po utracie wagi wpływają na siebie nawzajem.

Ponieważ jednak badanie dotyczyło tylko korelacji, a nie związku przyczynowego, naukowcy nadal nie są pewni, co dokładnie napędza te zmiany i dlaczego mózg i mikrobiom mają taki stopień wzajemnego oddziaływania.

— Kolejnym pytaniem, na które należy odpowiedzieć, jest dokładny mechanizm, za pomocą którego mikrobiom jelitowy i mózg komunikują się u osób otyłych, w tym podczas odchudzania — powiedział Liming Wang, współautor artykułu i badacz z Pekińskiego Instytutu Zarządzania Zdrowiem.

— Jaki konkretny mikrobiom jelitowy i regiony mózgu mają kluczowe znaczenie dla skutecznego odchudzania i utrzymania zdrowej wagi? — zakończył Wang.

Tekst opublikowany w amerykańskiej edycji „Newsweeka”. Tytuł, lead i skróty od redakcji „Newsweek Polska”.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version