Kominki wracają do Czystego Powietrza. Jakie będą warunki?

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiedział przywrócenie przepisów odnoszących się do kominków w nowej wersji programu Czyste Powietrze. Jak wynika z informacji przekazanych przez fundusz, w projekcie znalazł się zapis o tym, że: „możliwe jest pozostawienie w budynku/lokalu mieszkalnym miejscowego ogrzewcza pomieszczeń na paliwa stałe (wykorzystywanego na cele rekreacyjne), spełniającego wymagania ekoprojektu”.

O co chodzi z warunkiem mówiącym o tym, że kominki będą musiały spełniać wymagania Ekoprojektu? Okazuje się, że Ekoprojekt to nic innego jak nazwa unijnej dyrektywy (konkretniej – jest to dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE), która określa normy dla poszczególnych urządzeń energetycznych. Kominki spełniające wymagania Ekoprojektu muszą charakteryzować się wysoką sezonową efektywnością energetyczną oraz niskim poziomem emitowanych zanieczyszczeń (pyłów zawieszonych, tlenków węgla czy tlenków azotu).

Jak sprawdzić, czy dany sprzęt spełnia owe wymagania? Okazuje się, że każdy nowy kominek sprzedawany od 1 stycznia 2022 roku musi mieć certyfikat Ekoprojektu, który potwierdza spełnienie określonych w dyrektywie norm. Informację o tym, czy dane urządzenie ma takowy certyfikat, możemy znaleźć w dokumentacji dołączonej do sprzętu.

Czyste powietrze przechodzi zmiany. Wkrótce nowa odsłona programu

Pod koniec listopada 2024 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zawiesił przyjmowanie nowych wniosków w ramach Czystego Powietrza. Największy antysmogowy program w Polsce czekają zmiany, które mają zapobiec nadużyciom, a także usprawnić procesy związane z obsługą wniosków.

Jak wskazał NFOŚiG w poście na portalu X, nowy program ma zostać zaprezentowany „już wkrótce”. Zgodnie z informacjami przekazanymi na stronie internetowej czystepowietrze.gov.pl: „W lepszej, nowej odsłonie program Czyste Powietrze zadebiutuje na wiosnę 2025 r., z jasnymi zasadami i nowym źródłem finansowania”.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version