Ktoś, kto przygląda się Rosji od 20 lat, mógłby pomyśleć, że Władimir Putin osiągnął mistrzostwo politycznego cynizmu i dzięki temu utrzymuje władzę. Od kogo się tego nauczył?

W 2000 r. został prezydentem, po dwóch kadencjach przesiadł się na fotel premiera, ale i tak zachował pełen wpływ na wszystkie decyzje. Na stanowisko prezydenta wrócił w 2012 r. i sprawuje je do dziś. Niedawno wygrał kolejne wybory.

Niby wszyscy wiedzą, że rządzony przez Putina kraj nie jest mistrzem wagi ciężkiej. Może i jest największym krajem świata pod względem powierzchni, ale PKB ma mniejszy niż amerykański stan Kalifornia. Mimo to znaczna część świata drży, gdy mowa o Rosji.

Putin budzi upiory. "Pojętny uczeń szkoły politycznej szarlatanerii"

Dla osiągania celów Putin jest w stanie wywoływać wojny i zlecać zabójstwa. To pojętny uczeń starej rosyjskiej szkoły politycznej szarlatanerii, w której uzyskał profesurę.

Skąd to znamy? Wystarczy sięgnąć do historii samej Rosji.

Jak to się stało, że Josif Wissarionowicz Dżugaszwili — znany szerzej jako Stalin — wdrapał się na szczyt imperium? Nie było bardziej zmotywowanego? Bardziej bezwzględnego, by eliminować prawdziwych i urojonych przeciwników?

Tym razem w podcaście „Sąd nad historią” prześwietlamy największy kraj świata i jego jeszcze większą tradycją stosowania terroru.

„Sąd nad historią” to podcast, w którym ożywiamy nudne lekcje historii, eksponując pełne emocji i namiętności wątki. To właśnie te wątki napędzają wojny, wynalazki i rozwój świata. Dodajemy do tego odrobinę tajemnic niczym z powieści szpiegowskich oraz wątki władzy, pieniędzy i ludzkich słabości.

W każdym odcinku gospodarze, pełniący funkcje oskarżyciela i obrońcy, będą zgłębiać niuanse historyczne, odkrywać kulisy wydarzeń i próbować zrozumieć motywacje postaci. Na koniec to słuchacze będą mogli wcielić się w rolę sędziów i wydać własny werdykt.

Ten fascynujący powrót do przeszłości zapewnią Dariusz Ćwiklak, zastępca redaktora naczelnego tygodnika „Newsweek” oraz Maciej Cnota, dawniej dziennikarz TVN i TVN24, obecnie doktorant Polskiej Akademii Nauk, badający problematykę Zagłady, autor książki historycznej.

Udział

Leave A Reply

Exit mobile version